Наукова періодика України Вісник Криворізького національного університету


Федоренко П. Й. 
Аналіз факторів, що впливають на положення реперів профільних ліній спостережної станції / П. Й. Федоренко, О. В. Долгіх, Л. В. Долгіх // Вісник Криворізького національного університету. - 2018. - Вип. 47. - С. 55-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vktu_2018_47_12
Мета дослідження - територія, яка знаходиться над виробленим простором та під впливом тектонічного розлому земної кори. Наведено результати дослідження території шахти ім. Орджонікідзе, де у 2010 р. сталося масштабне обвалення земної поверхні. Через ділянку, яка підпрацьована підземними гірничими роботами, проходить тектонічний розлом земної кори, який, як підтвердили дослідження, теж впливає на стан поверхні та споруд. Актуальна задача дослідження сумісного впливу підземних гірничих робіт та тектонічного розлому земної кори на стан земної поверхні та поряд розташованих будівель і споруд, вирішена методами інструментальних вимірів та аналітичних розрахунків. Розглянуто питання про виконання повторного визначення координат осьових пунктів, які визначалися раніше, при будівництві шахти, і знаходяться в журналі координат пунктів маркшейдерської мережі шахти. Процес визначення координат осьових пунктів, які у подальшому можуть використовуватися для дослідження деформаційних процесів на території шахти та прилеглих ділянках, виявився непростим, так як необхідно було прийняти за вихідні, пункти тріангуляції та полігонометрії з яких раніше виконувалися ці роботи. Відомо, що з часом пункти геодезичної мережі втрачаються. Для виключення помилок з визначених координат точок, виконано аналіз архівних документів щодо виконання робіт зі створення та розвитку маркшейдерсько-геодезичної мережі на об'єкті досліджень, визначено пункти вихідного обгрунтування, від яких будувалася початкова маркшейдерсько-геодезична мережа. Визначено координати перманентної станції із використанням GPS-технологій. Ці координати були використані, як вихідні, для визначення координат точок, які раніше були одержані з пунктів, на сьогодні неіснуючих. На основі виконаних вимірів та аналізу результатів опрацювання координат точок, отриманих з різних циклів спостережень, визначені величини деформацій на території промислового майдану у межах ділянки трикутника, обмеженого вихідними пунктами. Необхідно зазначити, що величини зміни положень точок, що характеризуються деформаціями земної кори, мають порядок числа 10<^>-4 та менше, але на досліджуваній ділянці виявлені утворені тераси по лінії розлому, що свідчить про прояви впливу саме тектонічного розлому.
  Повний текст PDF - 561.363 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Федоренко П.
  • Долгіх О.
  • Долгіх Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Федоренко П. Й. Аналіз факторів, що впливають на положення реперів профільних ліній спостережної станції / П. Й. Федоренко, О. В. Долгіх, Л. В. Долгіх // Вісник Криворізького національного університету. - 2018. - Вип. 47. - С. 55-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vktu_2018_47_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Долгіх Олександр Вікторович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського