Наукова періодика України Вісник Харківського національного аграрного університету імені В. В. Докучаєва


Панасенко О. С. 
Гумус структурних агрегатів чорноземів типових різних екосистем / О. С. Панасенко // Вісник Харківського національного аграрного університету імені В. В. Докучаєва. Серія : Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство, екологія ґрунтів. - 2012. - № 4. - С. 93-98. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_grunt_2012_4_20
Викладено результати досліджень структурно-агрегатного складу, гумусового стану чорноземів типових, умісту загального гумусу і колоїдних його форм у водостійких структурних агрегатах різного розміру. Досліджено кількість і якість компонентів органічної частини грунту, що беруть участь у процесі структуроутворення. Вперше досліджено і надано детальну якісну та кількісну характеристику водостійких структурних агрегатів чорноземів типових природних і агроекосистем. Показано комплексну роль колоїдних форм гумусу, власне гумусових речовин і детриту в утворенні мікро- та макроагрегатів чорнозему, що визначає фізичні параметри грунту та рівень його родючості загалом. Встановлено, що у формуванні водостійких структурних агрегатів чорнозему типового обов'язкову участь бере детрит як зв'язуючий мікроагрегати в макроагрегати компонент. Якість детриту природних та агрогенних чорноземів різна. Узагальнено основні чинники структуроутворення, запропоновано схему утворення проагрегату макроструктури грунту. Розроблено рекомендації виробництву щодо залуження та заліснення деградованих чорноземів для відтворення структурного стану, а також для збільшення посівів однорічних і багаторічних трав як джерела власне гумусових речовин і детриту. Запропоновано заходи щодо бездефіцитного балансу гумусу.Подано результати досліджень структурно-агрегатного складу, гумусового стану чорноземів типових, вмісту загального гумусу та колоїдних його форм у водостійких структурних агрегатах різного розміру. Досліджено кількість і якість компонентів органічної частини грунту, що беруть участь у процесі структуроутворення. Уперше досліджено водостійкі структурні агрегати чорноземів типових природних і агроекосистем, а також показано комплексну роль колоїдних форм гумусу, власне гумусових речовин і детриту в утворенні мікро- і макроагрегатів чорнозему, що визначає фізичні параметри грунту та рівень його родючості загалом. Установлено, що у формуванні водостійких структурних агрегатів чорнозему типового обов'язкову участь бере детрит, як компонент, що поєднує мікроагрегати в макроагрегати. Узагальнено основні чинники структуроутворення, запропоновано схему утворення проагрегату макроструктури грунту. Розроблено рекомендації виробництву щодо залуження і заліснення деградованих чорноземів для відтворення структурного стану, щодо збільшення посівів одно- та багаторічних трав - джерела власне гумусових речовин і детриту, а також заходи, спрямовані на досягнення бездефіцитного балансу гумусу.
  Повний текст PDF - 660.384 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Панасенко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Панасенко О. С. Гумус структурних агрегатів чорноземів типових різних екосистем / О. С. Панасенко // Вісник Харківського національного аграрного університету імені В. В. Докучаєва. Серія : Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство, екологія ґрунтів. - 2012. - № 4. - С. 93-98. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_grunt_2012_4_20.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Панасенко Олександр Сергійович (ветеринарні науки)
  • Панасенко Ольга Сергіївна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського