Наукова періодика України Вісник Харківського національного аграрного університету


Kolupaev Yu. E. 
Effect of cold hardening on resistance of wheat seedlings to hydrogen peroxide and iron (II) ions action. I. Participation of low-molecular protectors / Yu. E. Kolupaev, N. I. Ryabchun, T. О. Yastreb, A. I. Oboznyi, M. V. Shvidenko // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2015. - Вип. 2. - С. 50-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2015_2_6
Досліджено вплив холодового загартування проростків пшениці на їх стійкість до дії агентів окиснювального стресу (ОС) - пероксиду водню та сульфату заліза(II). Холодове загартування протягом 6 діб за 2 <$E symbol Р>C зменшувало чутливість проростків пшениці морозостійкого сорту Лютесценс 329 до 150 мМ пероксиду водню і 5 мМ Fe<^>2+, що виявлялося у менших інгібуванні росту загартованих проростків і нагромадженні в них продукту пероксидного окиснення ліпідів малонового діальдегіду у порівнянні з незагартованими. У неморозостійкого сорту Безоста 1 не виявлялося позитивного впливу холодового загартування на резистентність проростків до агентів ОС. Загартування викликало істотне підвищення вмісту проліну і цукрів у проростках пшениці обох сортів. Під впливом пероксиду водню відзначалося підвищення вмісту проліну і цукрів у незагартованих проростках обох сортів, однак у сорту Лютесценс 329 ці ефекти були більш помітними. Сульфат заліза викликав невелике підвищення вмісту проліну в незагартованих проростках двох сортів і практично не впливав на вміст у них цукрів. За дії агентів ОС на загартовані проростки зміни вмісту проліну і цукрів були менш суттєвими. Холодове загартовування викликало значне підвищення вмісту антоціанів в проростках сорту Лютесценс 329, але не впливало на цей показник у сорту Безоста 1. Після впливу агентів ОС у загартованих проростків сорту Лютесценс 329 пул антоціанів зберігався на більш високому рівні в порівнянні з незагартованими, у сорту Безоста 1 позитивний вплив загартування на збереження пула антоціанів був менш помітним. Зроблено висновок про роль первинних і вторинних метаболітів в базовій та індукованої холодовим загартуванням стійкості проростків до окиснювального стресу.Досліджено активність антиоксидантних ферментів в проростках пшениці сортів Лютесценс 329 (морозостійкий) і Безоста 1 (неморозостійкий) за їх холодового загартовування (2 °C, 6 діб) та (або) дії агентів окиснювального стресу (ОС) - 150 мМ пероксиду водню або 5 мМ сульфату заліза (II). Холодове загартовування спричиняло підвищення активності гваяколпероксидази в проростках обох сортів; індуковане холодом підвищення активності супероксиддисмутази (СОД) і каталази відзначено тільки у проростків сорту Лютесценс 329. За дії агентів ОС на незагартовані проростки сорту Лютесценс 329 активність СОД не змінювалася, а активність каталази і гваяколпероксидази підвищувалася. У незагартованих проростків сорту Безоста 1 за обробки агентами ОС активність СОД знижувалася, активність каталази істотно не змінювалася, а активність гваяколпероксидази підвищувалася. У загартованих проростків сорту Лютесценс 329 після дії агентів ОС відзначалося істотне підвищення активності СОД і гваяколпероксидази, в той час як у сорту Безоста 1 такий ефект майже не виявлявся. Зроблено висновок про вищу індуковану холодом стійкість проростків Лютесценс 329 до агентів ОС і внесок ферментативних антиоксидантів в її прояв.
  Повний текст PDF - 217.29 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kolupaev Y.
  • Ryabchun N.
  • Yastreb T.
  • Oboznyi A.
  • Shvidenko M.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kolupaev Yu. E. Effect of cold hardening on resistance of wheat seedlings to hydrogen peroxide and iron (II) ions action. I. Participation of low-molecular protectors / Yu. E. Kolupaev, N. I. Ryabchun, T. О. Yastreb, A. I. Oboznyi, M. V. Shvidenko // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2015. - Вип. 2. - С. 50-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2015_2_6.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського