Наукова періодика України Вісник Харківського національного аграрного університету


Климчук Д. О. 
Структурно-функціональні особливості клітин листків суріпиці озимої та щириці хвостатої за умов короткочасної дії низької позитивної температури / Д. О. Климчук, І. В. Косаківська, Ю. М. Акімов, М. М. Щербатюк, Т. В. Воробйова // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2011. - Вип. 3. - С. 15-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2011_3_4
Визначено особливості ультраструктурної організації клітин палісадної та губчастої тканин мезофілу, обгортки провідних пучків та епідермісу листків 25-добових рослин суріпиці озимої Brassica саmpestris var. Olifera та щириці хвостатої Amaranthus caudathus L., що належать до рослин з С3 і С4 типом фотосинтезу, за умов низької позитивної температури. Короткочасна (2 год) експозиція рослин за температури 4 <$E symbol Р>C наприкінці темнової фази фотоперіоду не відбивалася на анатомо-морфологічній будові листків. Водночас зміни ультраструктурної організації фотосинтетичного апарату й мітохондріому в клітинах мезофілу більшою мірою виявлялися у щириці хвостатої, ніж у суріпиці озимої. Зокрема, відзначено зниження реутилізації транзиторного крохмалю в стромі хлоропластів щириці хвостатої та тенденцію до зниження його реутилізації у суріпиці озимої. Також виявлено тенденцію до зниження електронної щільності матриксу мітохондрій в рослинах обох дослідних видів. В хлоропластах щириці хвостатої спостерігалася тенденція до зниження у розвитку периферійного пластидного ретикулуму.Досліджено особливості ультраструктурної організації клітин палісадної і губчастої тканин мезофілу, обгортки провідних пучків та епідермісу листків 25-добових рослин суріпиці озимої Brassica саmpestris var. olifera та щириці хвостатої Amaranthus caudatus L., що належать до рослин, відповідно, з С-3 і С-4 типами фотосинтезу, за умов високої температури. Короткочасна (2 год) експозиція рослин за 40 <$E symbol Р>C не позначалася на загальній анатомо-морфологічній будові листків. Водночас спектр перебудови субклітинної організації клітин у суріпиці озимої був більш помітним, ніж щириці хвостатої. Зокрема, виявлено зниження вмісту крохмалю у стромі хлоропластів, появу електронно-щільних глобул, асоційованих з мембранами ендоплазматичного ретикулюму й цитоплазматичної мембрани, збільшення кількості ліпідних глобул в гіалоплазмі клітин суріпиці озимої. В клітинах мезофілу щириці хвостатої виявлено збільшення кількості ліпідних глобул в гіалоплазмі, тенденцію до підвищення розвитку периферійного пластидного ретикулюму.
  Повний текст PDF - 1.127 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Климчук Д.
  • Косаківська І.
  • Акімов Ю.
  • Щербатюк М.
  • Воробйова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Климчук Д. О. Структурно-функціональні особливості клітин листків суріпиці озимої та щириці хвостатої за умов короткочасної дії низької позитивної температури / Д. О. Климчук, І. В. Косаківська, Ю. М. Акімов, М. М. Щербатюк, Т. В. Воробйова // Вісник Харківського національного аграрного університету. Серія : Біологія. - 2011. - Вип. 3. - С. 15-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhnau_biol_2011_3_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Климчук Дмитро Олександрович (біологічні науки)
  • Косаківська Ірина Василівна (1952–) (біологічні науки)
  • Акімов Юрій Миколайович (біологічні науки)
  • Щербатюк Микола Миколайович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського