Наукова періодика України Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка


Дудар В. Т. 
Інституції і механізми регулювання ринку органічної агропродовольчої продукції / В. Т. Дудар // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка. - 2018. - Вип. 191. - С. 202-214. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhdtusg_2018_191_22
Ефективний розвиток органічного агровиробництва в Україні потребує інституціонального забезпечення розбудови ринку органічної агропродовольчої продукції, яке в усіх його проявах залежить від складових інституціонального змісту і ринкових, суспільних, державних. Мета роботи - дослідити суть інституціоналізму, роль інститутів та інституцій у суспільно-економічних процесах, здійснити аналіз структурної моделі механізму регулювання ринку органічної агропродовольчої продукції, запропонувати методичний підхід щодо формування інституцій і механізмів регулювання ринку органічної агропродовольчої продукції в Україні. У роботі було використано такі методи: абстрактно-логічний; дедуктивний і синтезу; узагальнення; монографічний і системного аналізу. Встановлено, що інституціональний розвиток на національному та регіональному рівнях, а також повна відсутність функціонуючих інституцій органічного сектора для впровадження органічного законодавства, розвитку сертифікаційних органів відповідно до органічного законодавства як України, так і ЄС, вимагають формування відповідних структур для активізації ринку органічної агропродовольчої продукції. Наукова новизна одержаних результатів полягає у поглибленні теоретико-методичного базису і розробці науково-практичних рекомендацій для формування інституцій і механізмів регулювання ринку органічної агропродовольчої продукції. Значимість інституцій та інститутів на вітчизняному ринку органічної агропродовольчої продукції полягає у формуванні регуляторних механізмів, функції яких випливають з ринку як такого і з державної політики регулювання, серед яких виділено економічний, господарський, ціновий, фінансовий, а також інституціональний механізми. Перспективи подальших досліджень. Обгрунтування національної системи контролю і сертифікації органічного агровиробництва сприятиме утвердженню ефективної моделі інституціонального забезпечення ринку органічної агропродовольчої продукції, зорієнтованої на інноваційний шлях розвитку вітчизняного аграрного сектора.
  Повний текст PDF - 418.905 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дудар В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дудар В. Т. Інституції і механізми регулювання ринку органічної агропродовольчої продукції / В. Т. Дудар // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка. - 2018. - Вип. 191. - С. 202-214. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkhdtusg_2018_191_22.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського