Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Vakhitova L. 
Development of chemical methods for individual decontamination of organophosphorus compounds / L. Vakhitova, V. Bessarabov, N. Taran, G. Kuzmina, V. Derypapa, G. Zagoriy, A. Popov // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(6). - С. 6-14. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2%286%29__2
На прикладі деконтамінації параоксону (O,O-діетил-O-4-нітрофенілфосфату) та метилпаратіону (O,O-диметил-O-4-нітрофенілтіофосфату) з твердих поверхонь (металу, тканини, пластику) досліджено методи індивідуального знезараження фосфорорганічних естерів нервово-паралітичної дії. Як дегазаційні системи було вивчено суміші гідропериту, борної кислоти, цетилпіридиній хлориду та монтморилонітової наноглини. Показано, що застосування міцелярної системи разом із наноглинами суттєво підвищує ступінь адсорбції фосфорорганічних субстратів із зараженої поверхні. У цьому випадку присутність у системах із гідроперитом активатора (борної кислоти) сприяє збільшенню швидкості реакції у міцелярному середовищі майже у 20 разів в порівнянні з системами без активації. Встановлено, що у досліджених міцелярних системах зберігається супернуклеофільність HOO<^>--аніону по відношенню до електрофільних субстратів - параоксону та метилпаратіону. Зроблено висновок, що присутність монтморилоніту (натрій- та органомодифікованого) збільшує величину alpha-ефекту, як у системах тільки з гідроперитом, так і в системах з активатором борною кислотою. Встановлено ефект прискорення похідними монтморилоніту процесу розкладання фосфорорганічних субстратів у міцелярному середовищу. Цей факт може бути використаний у процесі конструювання "зелених" деконтамінаційних систем швидкої дії. Аналіз даних щодо швидкості дезактивації параоксону та метилпаратіону на твердих поверхнях у досліджених міцелярних деконтамінаційних системах надав можливість обрати як оптимальну систему на основі гідропериту, борної кислоти, цетилпіридиній хлориду та органомодифікованого монтморилоніту. Порівняно періоди напіврозпаду параоксону та метилпаратіону у досліджених міцелярних системах із відомими та застосованими в підрозділах НАТО деконтамінаційними системами. Зроблено висновок, що швидкості деконтамінації в запропонованих системах є вищими, або не поступаються швидкостям у відомих системах. У цьому випадку запропоновані системи на основі твердого джерела пероксиду водню мають переваги з точки зору екологічної безпеки, технологічності, стабільності. Параметри швидкості деконтамінації та ступеню розпаду параоксону та метилпаратіону надають можливість рекомендувати досліджені міцелярні системи як перспективні для індивідуальної дезактивації фосфорорганічних сполук. Розробка швидкодіючих деконтамінаційних рецептур, м'яких за характером дії на організм людини та екологічно безпечних, є необхідним та актуальним завданням у низці технологічних рішень зі знешкодження токсичних фосфорорганічних субстратів, таких як пестициди, компоненти хімічної зброї та активні фармацевтичні інгредієнти.
  Повний текст PDF - 306.501 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Vakhitova L.
  • Bessarabov V.
  • Taran N.
  • Kuzmina G.
  • Derypapa V.
  • Zagoriy G.
  • Popov A.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Vakhitova L. Development of chemical methods for individual decontamination of organophosphorus compounds / L. Vakhitova, V. Bessarabov, N. Taran, G. Kuzmina, V. Derypapa, G. Zagoriy, A. Popov // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(6). - С. 6-14. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2(6)__2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Попов Антон Олександрович (технічні науки)
  • Попов Андрій Вячеславович (технічні науки)
  • Попов Олександр Володимирович (технічні науки)
  • Попов Олексій Павлович (1938–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського