Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Artyukh T. 
Improving a procedure for determining the assay of gold in a precious alloy of different composition using a touchstone / T. Artyukh, G. Kupalova, V. Bazylevych, I. Hryhorenko, A. Ternova // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(12). - С. 6-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2%2812%29__2
Розглянуто випробування жовтих і білих ювелірних сплавів на основі золота з вмістом міді, срібла, цинку, паладію, на пробірному камені за допомогою різних хімічних реактивів і РФА. Вдосконалено процедуру оцінювання відповідності проби дорогоцінних сплавів на основі золота різного компонентного складу з використанням результатів випробування натирів сплавів на пробірному камені. Встановлено, що величина проби золота дорогоцінних сплавів системи ЗлСрЦМ, визначена під дією реактиву "хлорне золоте" на пробірному камені, залежить від прояву контрастності якісної реакції від стандартного зразка (пробірної голки). Під дією реактиву на сплавах "жовтого" золота утворюються хлористі сполуки зі сріблом і міддю, відновлюючись у цьому випадку до металевого порошку чорно-бурого кольору. Мідь у цьому випадку розчиняється, а золото разом зі сріблом утворює на смужці інтенсивний осад, який залежить від лігатурного складу сплаву. Встановлено, що чим нижча проба сплаву, що випробовується, тим більша кількість "хлорного золота" розкладається, тим більше утворюється осаду хлориду срібла і відновлюється чистого золота з реактиву, а, отже, тим темніший отримуємо осад. Доведено, що випробування дорогоцінних сплавів червоного кольору системи ЗлСрЦМ585 з вмістом цинку (більше 2 %), галію, індію реактивом на основі біхромату калію та хлориду міді є не ефективними. Результати аналізу вказують на завищену пробу золота у порівнянні зі стандартною пробірної голкою. Для усунення цього явища рекомендовано попередньо визначити склад сплаву методом РФА та розробити алгоритм випробування відповідно до вмісту сплаву іншими реактивами. Визначено, що проба золота, встановлена на пробірному камені для сплавів системи ЗлСрЦМ585 (вміст цинку більше 2 %) більш контрастно проявляється під дією кислотних реактивів і залежить від компонентного складу сплаву. Доведено, що на сплав "білого" золота, до складу якого входить паладій і срібло (ЗлСрПд585), кислотний реактив для золота 585 проби не діє. Випробовування сплаву "білого" золота (ЗлСрПд585) кислотним реактивом для золота 750 проби надає темний осад синюватого відтінку. Встановлено більш контрастну дію на сплави "білого" і "жовтого" золота 750 проби кислотного реактиву для сплавів золота 750 проби.
  Повний текст PDF - 1.848 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Artyukh T.
  • Kupalova G.
  • Bazylevych V.
  • Hryhorenko I.
  • Ternova A.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Artyukh T. Improving a procedure for determining the assay of gold in a precious alloy of different composition using a touchstone / T. Artyukh, G. Kupalova, V. Bazylevych, I. Hryhorenko, A. Ternova // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 2(12). - С. 6-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_2(12)__2.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського