Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Pusik L. 
Preservation of parsnip root vegetable depending on the degree of ripeness, varietal features, and storage techniques / L. Pusik, V. Pusik, N. Lyubymova, V. Bondarenko, A. Rozhkov, O. Sergienko, S. Denisenko, L. Kononenko // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 1(11). - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_1%2811%29__5
Cтупінь визрівання овочів, плодів та ягід позначається на їх збереженості. Ступінь стиглості пастернаку не можна визначити і за розміром коренеплоду, оскільки в цьому випадку не останню роль відіграють умови вирощування й агротехніка. Смакові якості та консистенцію тканини з періодом вегетації від 120 до 180 днів рослин розрізнити важко. Тому знання впливу ступеня стиглості на лежкість коренеплодів пастернаку має великий практичний інтерес. Теоретично обгрунтовано та експериментально підтверджено. Найменші втрати маси (5,0 - 6,7 %) і найвища лежкість (93,3 - 90,3 %) була у пастернаку з вегетаційним періодом - 150 діб. У межах вегетаційного періоду 140 - 175 діб більший плив на збереженість коренеплодів пастернаку має тривалість вегетаційного періоду - 21,0 %, особливості сорту впливає лише на 1,1 %, взаємодія вивчаємих факторів - 68 %, інші фактори (погодні умови, технологія вирощування) впливають на 9,9 %. Встановлено, що немиті коренеплоди, що зберігалися у відкритому вигляді в ящиках уражувалися хворобами на 0,7 % більше, ніж миті. Зберігання митих коренеплодів у поліетиленових мішках збільшило їх ураженість майже у 3,5 разу, ніж немитих. У коренеплодах пастернаку накопичувалося сухих речовин від 24,1 (у сорту Петрика) до - 27,7 % (у сорту Студент). Високий вміст сухих речовин відмічено у сорту Борис 25,8 %. У сорту Петрик відмічено вміст моносахаридів 1,2 %, сахарози 3,7 %, загальний вміст цукрів 5,0 %. Загальний вміст цукрів у сорту Борис 5,4 % знаходився на рівні контролю. Найбільшу загальну кількість цукрів накопичили коренеплоди сорту Студент 5,7 %. Встановлено, що вміст вітаміну С у коренеплодах був найменшим у сорту Петрик - 9,9 мг/100 г, у сортів Борис і Студент вміст вітаміну С складав відповідно 10,1 і 10,2 мг/100 г. Вміст нітратів у коренеплодах пастернаку був найменшим у сорту Студент 60 мг/кг, а найбільшим у сорту Борис 100 мг/кг. Встановлено, що втрата маси коренеплодів пастернаку на 33 % залежить від умов зберігання, особливість сорту впливає лише на 1 %, вплив взаємодії факторів (умови зберігання, особливості сорту) становить 64 %, інших факторів - 2 %. Застосування поліетиленової плівки для пакування зменшує втрати маси коренеплодів пастернаку сорту Петрик у 2,1 - 4,7 разу, Студент - у 1,9 - 3,7, у Борис 2,3 - 3,1 разу у порівнянні зі зберіганням коренеплодів у відкритому виді.
  Повний текст PDF - 324.126 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Pusik L.
  • Pusik V.
  • Lyubymova N.
  • Bondarenko V.
  • Rozhkov A.
  • Sergienko O.
  • Denisenko S.
  • Kononenko L.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Pusik L. Preservation of parsnip root vegetable depending on the degree of ripeness, varietal features, and storage techniques / L. Pusik, V. Pusik, N. Lyubymova, V. Bondarenko, A. Rozhkov, O. Sergienko, S. Denisenko, L. Kononenko // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2019. - № 1(11). - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2019_1(11)__5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бондаренко В'ячеслав Володимирович (1977–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського