Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Sypchenko V. 
Influence of the duration of aging the System Ti/Al2O3 in a hydrogen atmosphere on hydrogen sorption, adhesion, tribology, and electrical conductivity of the film / V. Sypchenko, E. Kiselyova, T. Sigfusson, E. Lisichko, L. Semkina, N. Efremova, V. Rudkovskaya // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 5(12). - С. 25-30. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_5%2812%29__4
Наведено результати щодо взаємодії плівки оксиду алюмінію, нанесеної на технічно чистий титан марки ВТ1-0 методом магнетронного реактивного напилення, з атмосферою, яка містить водень. Необхідність проведення таких досліджень полягає в пошуку захисних покриттів, що перешкоджають проникненню водню у виріб. Дана система витримувалась у водневій атмосфері в інтервалі від 1 - 4 год, за тиску 2 x 10<^>5 Па (2 атм) і температури T = 400 <^>oC. Отримано дані щодо розподілу водню по товщині плівки і його вмісту в тонкоплівковій системі. Показано, що водень проникає в плівку і накопичується в ній аж до третьої години, і лише після починає проникати в підложку. Вдалося збільшити час витримки у воденьмісткому середовищі і збільшити температуру нагрівання до стадії руйнування плівки. У разі вихідної плівки і після витримки протягом від 1 до 3 год сила зчеплення плівки з підложкою зростає, очевидно, за рахунок утворення водневих зв'язків плівка - підложка. Адсорбція атомів водню на поверхні плівки Al2O3 супроводжується збільшенням її провідності не більше ніж на 4 % і зі збільшенням часу витримки. Таку зміну провідності плівки Al2O3 можна пояснити на підставі утворення зонної структури. Тонкі оксидні плівки можуть мати суцільну однобічну провідність, в разі ж, якщо плівка є товстою (від 0,5 мкм і вище), то говорити про однорідну провідність не можна. Отримані дані щодо впливу часу витримки у водневій атмосфері вказують на збільшення адгезійної міцності майже до 6 разів протягом 3-х год і 2,5 разу після 4 год. Певний коефіцієнт тертя плівки зростає не більше ніж у 2,5 разу. Вимірюючи електропровідність поверхні плівки, виявлено, що вона зростає в міру збільшення часу витримки у водневій атмосфері. Така закономірність очевидно пов'язана зі створенням переходів p - n-типу в плівці оксиду алюмінію за рахунок іонів водню.
  Повний текст PDF - 826.576 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Sypchenko V.
  • Kiselyova E.
  • Sigfusson T.
  • Lisichko E.
  • Semkina L.
  • Efremova N.
  • Rudkovskaya V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Sypchenko V. Influence of the duration of aging the System Ti/Al2O3 in a hydrogen atmosphere on hydrogen sorption, adhesion, tribology, and electrical conductivity of the film / V. Sypchenko, E. Kiselyova, T. Sigfusson, E. Lisichko, L. Semkina, N. Efremova, V. Rudkovskaya // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 5(12). - С. 25-30. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_5(12)__4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського