Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Artyukh T. 
Influence of the alloy composition on determining the millesimal fineness of gold by X-ray fluorescent and assay analysis / T. Artyukh, I. Hryhorenko, А. Ternova, S. Yaheliuk, M. Cernavca // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 5(12). - С. 6-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_5%2812%29__2
Проведеними дослідженнями показано вплив методів аналізу на точність визначення проби золота дорогоцінних сплавів різного компонентного складу в системі пробірного контролю. Встановлено вплив лігатурного складу ювелірних сплавів на визначення проби. Зокрема експериментально підтверджено, що нікель у поєднанні з цинком як комплексний легуючий компонент суттєво змінює процес купелювання золотих сплавів. Це призводить до відхилення проби золотого сплаву, визначеної купелюванням у порівнянні з рентгенофлуоресцентним аналізом (РФА), у бік зменшення в межах від 0,10 до 0,15 %. За допомогою РФА сплавів на основі золота з вмістом нікелю встановлено мікролегування модифікаторами й активно діючими розкислювачами (індій, паладій, платина і ін.). Встановлено, що модифікатори використовують як окремо, так і комплексно, але суттєвого впливу на визначення проби вони не чинять. Виявлено ряд систематичних і випадкових помилок у методиках, які впливають на результати визначень і відносяться до техніки виконання підготовчих операцій, а також операцій виконання аналізів. На підставі одержаних результатів розроблено постійний температурний режим і вдосконалено процедуру процесу купелювання золотих сплавів із вмістом нікелю з метою подальшого вдосконалення та метрологічної атестації методики. Доведено, що використання методу РФА для контролю проби і вмісту компонентного складу сплаву сучасних ювелірних виробів і музейних цінностей (антикваріату) на основі золота є можливим не лише як методу скринінгу. Метод може замінити пробірний камінь (із очевидними перевагами) і бути альтернативою купелюванню. Застосування РФА для поточного контролю проби та вмісту сплаву ювелірних виробів доцільно збільшити до 30 % (проти 2 % відповідно до чинного законодавства). Його використання надасть можливість збільшити кількість аналізованих зразків без погіршення товарного вигляду ювелірних виробів замовника.
  Повний текст PDF - 1.06 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Artyukh T.
  • Hryhorenko I.
  • Ternova А.
  • Yaheliuk S.
  • Cernavca M.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Artyukh T. Influence of the alloy composition on determining the millesimal fineness of gold by X-ray fluorescent and assay analysis / T. Artyukh, I. Hryhorenko, А. Ternova, S. Yaheliuk, M. Cernavca // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 5(12). - С. 6-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_5(12)__2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ягелюк Світлана Володимирівна (1972–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського