Наукова періодика України Eastern-European journal of enterprise technologies


Tverda O. 
Controlling the process of explosive destruction of rocks in order to minimize dust formation and improve quality of rock mass / O. Tverda, L. Plyatsuk, M. Repin, K. Tkachuk // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 3(10). - С. 35-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_3%2810%29__6
На базі адаптованої моделі Ляхова Г. М. встановлено закономірність проходження хвиль тиску під час підривання гірських порід від акустичної жорсткості заповнювача проміжку між зарядом і стінкою свердловини та його величини. Визначено, що зі збільшенням акустичної жорсткості розчину, який пропонується використовувати як заповнювач проміжку між зарядом і свердловиною, пік тиску у ближній до заряду зоні зменшується. Окрім того збільшується ширина амплітуди хвилі тиску. Зі збільшенням величини проміжку за рахунок застосування зменшених діаметрів зарядів ефект зниження обсягу пилоутворення посилюється. Встановлено закономірності проходження хвиль тиску від акустичної жорсткості заповнювача проміжку між зарядом і стінкою свердловини, а також його величини для різних типів скельних порід. Зокрема для базальту, діабазу, граніту, габро та вапняку. Визначено, що розчини з більшою акустичною жорсткістю нададуть можливість зменшити обсяг пилоутворення та підвищити однорідність фракційного складу гірської маси. Це є можливим за рахунок зменшення амплітуди хвиль тиску на межі розподілу середовищ і збільшення ширини амплітуди у будь-якій скельній породі. Зокрема заповнення проміжку водним розчином сульфату заліза (III) надає можливість зменшити амплітуду хвиль тиску на 20 %. Результати досліджень є важливими, так як надають можливість управляти процесом вибухового руйнування скельних порід. Таке управління може здійснюватися за рахунок зміни акустичної жорсткості заповнювача проміжку між зарядом і свердловиною та зміни його величини. Регуляція даних параметрів не погіршить результати вибуху, як наприклад зменшення витрати вибухової речовини, або зменшення діаметру заряду. А навпаки забезпечить більш рівномірне поширення хвиль тиску у масиві і тим самим надасть можливість зменшити не лише навантаження на навколишнє середовище, а й собівартість готової продукції.
  Повний текст PDF - 1.188 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Tverda O.
  • Plyatsuk L.
  • Repin M.
  • Tkachuk K.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Tverda O. Controlling the process of explosive destruction of rocks in order to minimize dust formation and improve quality of rock mass / O. Tverda, L. Plyatsuk, M. Repin, K. Tkachuk // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. - 2018. - № 3(10). - С. 35-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vejpte_2018_3(10)__6.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського