Наукова періодика України Технічні науки та технології


Шаповалов О. 
Стан і перспективи застосування композиційних матеріалів у літальних апаратах військового та цивільного призначення / О. Шаповалов, Є. Рашевський, В. Кохан, Г. Болотов // Технічні науки та технології. - 2017. - № 3. - С. 79-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vcndtn_2017_3_11
Композиційні матеріали знаходять найбільш ефективне застосування в аерокосмічній техніці. Особливо швидкими темпами вони поширюються в галузі військової авіації. У літакобудуванні для цивільної авіації композити як основний матеріал поширювались значно повільніше, однак останнім часом і тут спостерігається значне прискорення. Із самого початку літальний апарат потребував для свого створення легких матеріалів. На початковому етапі у ролі таких матеріалів застосовували тканину, оброблену нітроцелюлозою, та фанеру. Суттєвим проривом стало застосування алюмінію, на основі якого почали будувати суцільнометалеві конструкції аеропланів. Друга половина минулого століття супроводжувалась розвитком та інтенсивним поширенням в авіації конструкційних матеріалів із принципово новими властивостями - композиційних матеріалів. Мета роботи - аналіз розвитку, сучасного стану та перспектив застосування композиційних матеріалів у літальних апаратах військового та цивільного призначення. На першому етапі для виготовлення окремих елементів літаків, а також легких експериментальних апаратів застосовувались скловолокнисті пластики. У подальшому із розробкою композитів на основі борних волокон із високими механічними властивостями темпи їх застосування суттєво зросли. Нині в авіабудуванні застосовується широке різноманіття типів композиційних матеріалів на основі вуглецевих та борних волокон, арамідних та скловолокон, але найбільш перспективними вважають композити, у яких як зміцнююча арматура застосовуються волокна бору, карбиду бору та вуглецю, які в умовах підвищених температур здатні забезпечувати необхідну жорсткість конструкції при зниженні її маси на 20 - 40 %. Завдяки постійному підвищенню експлуатаційних властивостей композиційних матеріалів неперервно зростає обсяги їх застосування в авіаційній техніці. Вже сьогодні у літаках, що проектуються, та перспективних конструкціях передбачається масова доля композитів на рівні 30 - 50 %, що суттєво впливатиме на вантажопідйомність і дальність польоту літака, витрати палива і загальний ККД. Висновки: найбільш перспективними композиційними матеріалами для літакобудування є армовані пластики на основі вуглецевих та борних волокон, а для гелікоптерів - арамідні волокна у суміші зі скловолокном.
  Повний текст PDF - 469.127 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шаповалов О.
  • Рашевський Є.
  • Кохан В.
  • Болотов Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шаповалов О. Стан і перспективи застосування композиційних матеріалів у літальних апаратах військового та цивільного призначення / О. Шаповалов, Є. Рашевський, В. Кохан, Г. Болотов // Технічні науки та технології. - 2017. - № 3. - С. 79-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vcndtn_2017_3_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шаповалов Олександр Микитович (технічні науки)
  • Шаповалов Олексій Іванович (технічні науки)
  • Шаповалов Олександр Ігорович (військові науки)
  • Шаповалов Олександр Васильович (технічні науки)
  • Кохан Василь Федорович (технічні науки)
  • Болотов Геннадій Павлович (1949–) (технічні науки)
  • Болотов Григорій Іванович (1934–) (архітектура)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського