Наукова періодика України Вісник Черкаського університету


Філімонова Н. Б. 
Особливості міжрегіональної взаємодії у головному мозку бійців з черепно-мозковими травмами під час тестування візуальної оперативної пам’яті на складні стимули / Н. Б. Філімонова, М. Ю. Макарчук, І. Г. Зима, В. В. Кальниш, А. Ф. Чебуркова, Є. О. Торгало // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2019. - № 1. - С. 91-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2019_1_14
Черепно-мозкові травми (ЧМТ) викликають різноманітні когнітивні порушення, які полягають в погіршенні пам'яті, уваги, наявності проблем стосовно сприйняття та розуміння інформації, у знижені когнітивного (свідомого) контролю та прийнятті імпульсивних рішень, тощо. В даній роботі ключовою мотивацією для дослідження об'єму оперативної пам'яті є те, що він є предиктором інтелекту та корелює із здатністю пригнічувати небажані, нав'язливі думки та спогади. Мета роботи - визначити ефективність візуальної оперативної пам'яті при сприйнятті складних стимулів (ВОПс), визначити нейромережі та відповідні структури головного мозку, які при цьому задіяні у військовослужбовців ЗСУ, які отримали ЧМТ під час бойових дій на сході України (в подальшому - бійців з ЧМТ). В обстеженні взяли участь 16 добровольців-чоловіків, правші, віком 18 - 21 роки, без скарг на здоров'я - студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка (контрольна група) та 17 добровольців-чоловіків, правші, віком 27 - 43 роки, бійці з ЧМТ - пацієнти ДУ "Інститут медицини праці ім. Ю. І. Кундієва НАМН України". При тестуванні ВОПс в групі бійців з черепно-мозковими травмами і точність, і час реакції були значуще гіршими, порівняно з контрольною групою: 0,44 [0,32; 0,48] відносна кількість помилок vs. 0,28 [0,23; 0,36] відносна кількість помилок; час реакції 1326 [1056; 1588] мс vs. 921 [767; 999]мс. ЕЕГ-дослідження, когерентний аналіз та аналіз диполів активності головного мозкуp з використанням програми Loreta показали, що в контрольній групі при підвищеному рівні когнітивного навантаження мнемонічні та виконавчі функцій були залежними від спільної фронто-парієнтальної нейромережі, в якій здійснювалась інтеграція, координація, прогнозування та управління відповідними процесами (стратегічна система прийняття рішення), в той час, як у бійців з ЧМТ виявлена окципітально-парієтальна система зберігання інформації за виділеними ознаками та уявного планування моторної відповіді (асоціативна система прийняття рішення).
  Повний текст PDF - 457.589 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Філімонова Н.
  • Макарчук М.
  • Зима І.
  • Кальниш В.
  • Чебуркова А.
  • Торгало Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Філімонова Н. Б. Особливості міжрегіональної взаємодії у головному мозку бійців з черепно-мозковими травмами під час тестування візуальної оперативної пам’яті на складні стимули / Н. Б. Філімонова, М. Ю. Макарчук, І. Г. Зима, В. В. Кальниш, А. Ф. Чебуркова, Є. О. Торгало // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2019. - № 1. - С. 91-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2019_1_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Макарчук Микола Юхимович (біологічні науки)
  • Зима Ігор Григорович (біологічні науки)
  • Торгало Єлизавета Олександрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського