Наукова періодика України Вісник Черкаського університету


Макаренко М. В. 
Переробка зорово-слухової інформації різного ступеня складності у людей з різними властивостями основних нервових процесів / М. В. Макаренко, В. С. Лизогуб, В. Л. Савицький, В. М. Панченко, Д. М. Харченко // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2018. - № 1. - С. 92-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2018_1_14
Наведені результати є продовженням багаторазових доказів стосовно несприйнятливості застосування тесту простого сенсомоторного реагування для оцінки властивостей основних нервових процесів і рекомендацій останніх у практичну сферу і зокрема - в систему професіонального психофізіологічного відбору спеціалістів різного профілю. В обстеженнях на чоловіках - кандидатах на службу за особливих умов діяльності вивчали зв'язок індивідуально-типологічних властивостей вищої нервової діяльності в різних режимах їх визначення (зворотній зв'язок та нав'язаний ритм) з характером прояву сенсомоторного реагування за умов пред'явлення та переробки простого і складного зорово-моторного та слухо-моторного навантаження. Показано відсутність зв'язку швидкості простого сенсомоторного реагування у осіб з різними рівнями властивостей основних нервових процесів. Вона (швидкість) була однаковою як у представників із високи, так і середнім та низьким рівнями, що підтверджено і результатами кореляційного аналізу між цими рядами перемінних. Зв'язок швидкості сенсомоторного реагування з індивідуально-типологічними особливостями вищих відділів центральної нервової системи проявився між ними за умов пред'явлення та переробки складної інформації з диференціювання позитивних та гальмівних сигналів. При цьому більш складне навантаження викликало і вищий зв'язок. Тобто часові характеристики виявилися у прямій залежності від індивідуально-типологічних властивостей. Останнє являється підгрунтям стверджувати, що швидкісні реакції складних когнітивних актів, на відміну від простих, зумовлені генетично типологічною природою властивостей вищої нервової діяльності і, таким чином, можуть бути додатковим кількісним критерієм їх оцінки. Також експериментально доказано можливість застосування любого із режимів переробки інформації, запропонованих авторами, для визначення індивідуально-типологічних властивостей.
  Повний текст PDF - 332.523 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Макаренко М.
  • Лизогуб В.
  • Савицький В.
  • Панченко В.
  • Харченко Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Макаренко М. В. Переробка зорово-слухової інформації різного ступеня складності у людей з різними властивостями основних нервових процесів / М. В. Макаренко, В. С. Лизогуб, В. Л. Савицький, В. М. Панченко, Д. М. Харченко // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2018. - № 1. - С. 92-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2018_1_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Макаренко Микола Васильович (1937–2019) (біологічні науки)
  • Лизогуб Володимир Сергійович (1946–) (біологічні науки)
  • Панченко Віктор Михайлович (біологічні науки)
  • Харченко Дмитро Миколайович (1959–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського