Наукова періодика України Вісник Черкаського університету


Горенко З. А. 
Особливості якісного складу жовчі щурів в різні терміни перебігу експериментального хронічного некротичного панкреатиту / З. А. Горенко, О. А. Грінченко, С. П. Весельський // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2015. - № 2. - С. 12-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2015_2_4
В хронічних дослідах на безпородних собаках з вживленими комбінованими холецисто-дуоденальними фістульними трубками досліджено вплив гліцину на об'ємну швидкість холесекреції та якісний склад жовчі. Впродовж трьох годин спостереження виміряно інтенсивність секреції жовчі та концентрації в ній вільних і кон'югованих жовчних кислот, а також вільного холестерину за допомогою методу тонкошарової хроматографії. Показано, що за 8-денного перорального застосування в дозах 4,9 або 9,7 мг/кг маси тіла ця амінокислота не справляє холеретичного впливу, проте змінює якість секретованої жовчі. Встановлено, що в дозі 4,9 мг/кг гліцин посилює кон'югацію тригідрокси- та дигідроксихоланових жовчних кислот з таурином і не впливає на секрецію вільних холатів і холестерину. При цьому спостерігається збільшення значень холато/холестеринового коефіцієнта, що свідчить про покращання солюбілізуючих властивостей жовчі та зменшення її літогенності. В дозі 9,7 мг/кг ця амінокислота посилює інтенсивність секреції з жовчю як кон'югованих, так і некон'югованих холатів, а також вільного холестерину, що вцілому сприяє збереженню колоїдостійкості жовчі та запобігає нуклеації холестерину у водній фазі секрету, тобто утворенню конкрементів у жовчовивідних шляхах.Хронічний панкреатит - запальне захворювання підшлункової залози, якому притаманні прогресуючі зміни морфологічної структури, а також ендокринна і екзокринна недостатність. Мета роботи - дослідити особливості якісного складу жовчі щурів за умов L-аргінінового експериментального хронічного некротичного панкреатиту. Жовчосекреторну функцію печінки вивчали в гострих дослідах на 13-ту та 68-му доби після останнього введення L-аргініну. Встановлено, що характер секреторної відповіді печінки залежить від тривалості перебігу патології. На 13-ту добу спостерігається збільшення об'єму виділеної жовчі, проте концентрація жовчних кислот, фосфоліпідів та вільного холестеролу в ній зменшуються. Натомість концентрації ефірів холестеролу та тригліцеридів зростають. Такі зміни можуть свідчити про дисбаланс основних міцелоутворюючих компонентів жовчі на початку розвитку, або у фазі загострення хронічного панкреатиту. Через два місяці перебігу патології відмічається відновлення рівня холерезу до контрольних показників, однак солюбілізучі властивості жовчі погіршуються - в ній значно зменшується концентрація жовчних кислот, фосфоліпідів та вільного холестеролу, наслідком чого є також зменшення показника потенційної здатності холестеролу до кристалізації. До того ж на 68-му добу в жовчі щурів значно зростає концентрація ефірів холестеролу, тригліцеридів та вільних жирних кислот, що є одним з показників важкості перебігу хронічного панкреатиту.
  Повний текст PDF - 340.852 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Горенко З.
  • Грінченко О.
  • Весельський С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Горенко З. А. Особливості якісного складу жовчі щурів в різні терміни перебігу експериментального хронічного некротичного панкреатиту / З. А. Горенко, О. А. Грінченко, С. П. Весельський // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2015. - № 2. - С. 12-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2015_2_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Горенко Зоя Анатоліївна (1968–) (біологічні науки)
  • Грінченко Ольга Анатоліївна (біологічні науки)
  • Весельський Станіслав Павлович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського