Наукова періодика України Вісник Черкаського університету


Трохимчук І. М. 
Лісорозведення на радіаційно забрудненій території / І. М. Трохимчук // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2015. - № 19. - С. 121-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2015_19_18
Лісова екосистема є особливим видом екосистем, що міцно утримує радіонукліди. Ліс може впливати на міграцію радіонуклідів у глобальному масштабі. Радіонукліди, що осідають на кронах дерев, під впливом атмосферних опадів і внаслідок опадання листя переміщуються в лісову підстилку і залучаються до основних біоекологічних процесів. Для лісогосподарської практики важливим є виявлення закономірностей накопичення радіонуклідів різними видами рослин. Накопичення 137Cs у складових компонентах лісових біоценозів визначається надходженням радіонуклідів при кореневому живленні рослин. При цьому, грунт та органічний опад є основним місцем зосередження радіонуклідів у біогеоценозі. Значну роль у перерозподілі радіонуклідів відіграє моховий покрив. Завдяки розкладу органічного опаду відбувається поступове заглиблення радіонуклідів у мінеральну частину грунту. Кількісні характеристики цього процесу відрізняються між собою в залежності від типів лісорослинних умов. Важливу роль для величини швидкості вертикальної міграції відіграє ступінь зволоженості грунтів. із зростанням вологості інтенсивність міграції радіонуклідів у них зростає. Відповідно збільшується вміст 137Cs у лісовій підстилці. Важливим чинником у перерозподілі радіонуклідів між лісовою підстилкою та мінеральною частиною грунту є склад насадження. Інтенсивність надходження та нагромадження радіонуклідів у складових компонентах соснових насаджень також залежить від типів лісорослинних умов. Лісорослинні умови відіграють значну роль при накопиченні 137Cs в тканинах та органах деревних видів. В гігротопному ряді забрудненість тканин та органів зростає від свіжих до сирих умов, а в трофотопному ряді (від борів до сугрудків), навпаки - їх забрудненість зменшується. Вміст радіонуклідів у шарах деревини зменшується від периферії до центру стовбура.
  Повний текст PDF - 260.635 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Трохимчук І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Трохимчук І. М. Лісорозведення на радіаційно забрудненій території / І. М. Трохимчук // Вісник Черкаського університету. Серія : Біологічні науки. - 2015. - № 19. - С. 121-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchuB_2015_19_18.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського