Наукова періодика України Журнал клінічних та експериментальних медичних досліджень


Чемич М. Д. 
Епідеміологія лептоспірозу в Україні, еволюція збудників та клінічний перебіг / М. Д. Чемич, В. В. Ільїна, Н. І. Ільїна, Н. Г. Малиш, Т. І. Фотіна // Журнал клінічних та експериментальних медичних досліджень. - 2018. - Т. 6, № 1. - С. 63–72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSU_med_2018_6_1_10
Територія Сумської області з огляду на географічно-кліматичні особливості має сприятливі умови для розвитку та поширення лептоспірозу. Природні умови Сумської області сприятливі для існування осередків лептоспірозу: тут протікає 132 річки, більшість з них заболочені, з густою мережею меліоративних каналів. Резервуаром є гризуни, а саме пацюки, миші-полівки, водяні полівки, землерийки, миші-економки, які своїми екскрементами забруднюють водойми, сільськогосподарські угіддя та лісові масиви, розташовані на зволожених територіях. Серед гризунів, відловлених у населених пунктах, інфікованими були 49,6 %, за природних умов - 25,2 %. Під час водопою на даних територіях та на пасовиськах відбувається зараження свійських і сільськогосподарських тварин (свиней, великої рогатої худоби). За результатами епідеміологічного аналізу 52,3 % пацієнтів інфікувалися в антропургічних осередках під час контакту з гризунами та домашніми тваринами вдома, 31,0 % - за природних умов (рибалка, купання у відкритих водоймищах, заготівля сіна у заволожених місцях, під час випасу худоби), у 16,7 % джерело інфекції не встановлено. На даний час на території області в природних осередках превалюють лептоспіри серогрупи Grippotyphosa, в меншій кількості Pomona, Hebdomadis. В антропургічних осередках за інфікування від хворих свиней переважають лептоспіри серогрупи Pomona, за інфікування від великої рогатої худоби - Grippotyphosa, Tarasovi. Сірі щури і собаки найчастіше є джерелом L. icterohaemorrhagiae. В Україні, починаючи з 1993 по 1998 рр., відбувається зростання захворюваності на лептоспіроз (відповідно 728 - 1574 хворих) з поступовим зниженням у 1999 - 2013 рр. (відповідно 1361 - 361 хворих). За даними епідеміологічного моніторингу, на території області за 1994 - 2015 рр. та 10 міс 2016 р. було зареєстровано 327 випадків захворювання, спричинених 10 серогрупами, з них лабораторно підтверджено 308 (94,2 %), клінічно встановлено діагноз у 19 осіб (5,8 %). Клінічний перебіг лептоспірозу у Сумській області та інших регіонах України суттєво не відрізняється від класичного. Провідними синдромами є інтоксикаційний, геморагічний, ураження нирок і печінки.
  Повний текст PDF - 604.26 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чемич М.
  • Ільїна В.
  • Ільїна Н.
  • Малиш Н.
  • Фотіна Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чемич М. Д. Епідеміологія лептоспірозу в Україні, еволюція збудників та клінічний перебіг / М. Д. Чемич, В. В. Ільїна, Н. І. Ільїна, Н. Г. Малиш, Т. І. Фотіна // Журнал клінічних та експериментальних медичних досліджень. - 2018. - Т. 6, № 1. - С. 63–72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VSU_med_2018_6_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Чемич Микола Дмитрович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського