Наукова періодика України Вісник Полтавської державної аграрної академії


Ворон В. П. 
Запаси лісової підстилки приміських лісів Харківщини як основного горючого матеріалу в чистих сосняках / В. П. Ворон, С. Г. Сидоренко, Є. Є. Мельник, І. М. Коваль // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 27-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_5
Мета статті - виявити особливості кількісних і якісних змін у лісовій підстилці чистих сосняків зелених зон міста Харків із віком, що впливають на пожежну небезпеку. Дослідження проведено у чистих одновікових сосняках різного віку, що ростуть в умовах свіжого субору, на 9 пробних площах. На кожній пробній площі підстилку для аналізу відбирали на 9 площадках площею 1 м 2 за мікрозонами - під стовбуром, на межі крони та у міжкроновому просторі. Запаси підстилки визначено зважуванням усієї маси кожного з шарів мінералізації, після чого відбирали середні зразки, які висушували у лабораторних умовах до повітряносухого стану. Одержані дані аналізували статистично методами варіаційної статистики, кореляційного регресійного аналізу. Встановлено, що товщина підстилки становила від 0,7 до 10,3 см та достовірно збільшувалася з віком насадження. Виявлено тренд збільшення запасу лісової підстилки з віком насаджень від 172,2 до 675,9 ц/га. Виявлено, що частка нижнього гуміфікованого шару збільшується з віком, особливо інтенсивно відбувається його акумуляція з 35 до 82 років. У перестійних сосняках запас підстилки помітно мінімізується, через зниження повноти насадження та зменшення щорічного надходження хвої з опадом. Вологість підстилки достовірно відрізнялася за шарами: найнижча - в опадовому, найвища - у нижньому гуміфікованому. Елементи наукової новизни. Вперше висвітлено закономірності накопичення та розподілу лісових горючих матеріалів у найбільш пожежонебезпечних приміських сосняках Харківщини. Прогнозування ймовірності виникнення, розвитку та поведінки пожежі є неможливим без достовірних даних щодо закономірностей накопичення різних типів лісових горючих матеріалів (ЛГМ) та динаміки їх вологості, тому вивчення ЛГМ є першочерговим завданням пірологічних досліджень в Україні.
  Повний текст PDF - 547.196 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ворон В.
  • Сидоренко С.
  • Мельник Є.
  • Коваль І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ворон В. П. Запаси лісової підстилки приміських лісів Харківщини як основного горючого матеріалу в чистих сосняках / В. П. Ворон, С. Г. Сидоренко, Є. Є. Мельник, І. М. Коваль // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2019. - № 1. - С. 27-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2019_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сидоренко Сергій Григорович (1988–) ()
  • Мельник Євген Євгенович (сільськогосподарські науки)
  • Коваль Ірина Михайлівна (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського