Наукова періодика України Вісник Полтавської державної аграрної академії


Тищенко В. М. 
Систематизація сортів та селекційних ліній пшениці озимої за кількисними ознаками в умовах контрольованого середовища з використанням кластерного аналізу / В. М. Тищенко, О. В. Гусенкова, М. В. Дубенець, А. В. Колісник // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2018. - № 3. - С. 56-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2018_3_11
Викладено результати чотирьохрічних досліджень (2013 - 2016 рр.) із визначення збалансованості кількісних ознак сортів та селекційних ліній пшениці озимої за строками сівби при використанні кластерного аналізу. В досліді використовували 2 строки сівби: ранній (1 вересня, СП-1) і пізній (1 жовтня, СП-3). Головною метою при аналізі кращих груп і кластерів був пошук сортів і селекційних ліній (СЛ) пшениці озимої, які в статистичному аналізі мали високі показники двох складових врожаю - кількість зерен в колосі (КЗ) та маса зерна з колосу (М1). Досліджено як в кращих групах і на дендрограмах виділялись сорти і генотипи, які були кращими як в першому, так і в третьому строкові сівби не лише за КЗ і М1, а й за іншими господарськи цінним ознакам і за врожайністю. У результаті кластерного аналізу були сформовані групи сортів та селекційних ліній пшениці озимої, в яких міститься інформація про рівень формування ознак за ранніх та пізніх строків сівби. Виділено генотипи пшениці озимої, як носії високого рівня кількісних ознак, особливо ознак потенціалу врожайності за ранніх та пізніх строків сівби, які можна використовувати як перспективний селекційний матеріал. Перевага кластерного аналізу по відношенню до статистичного аналізу полягає в тому, що кластерний аналіз дає змогу ідентифікувати сорти і селекційні лінії по збалансованості за господарськи корисними ознаками, а в статистичному аналізі відібрано і виділено тільки окремі кількісні ознаки по їх рівню формування і мінливості і за врожайністю.
  Повний текст PDF - 523.461 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тищенко В.
  • Гусенкова О.
  • Дубенець М.
  • Колісник А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тищенко В. М. Систематизація сортів та селекційних ліній пшениці озимої за кількисними ознаками в умовах контрольованого середовища з використанням кластерного аналізу / В. М. Тищенко, О. В. Гусенкова, М. В. Дубенець, А. В. Колісник // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2018. - № 3. - С. 56-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VPDAA_2018_3_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тищенко Володимир Миколайович (сільськогосподарські науки)
  • Тищенко Володимир Миколайович (сільськогосподарські науки)
  • Гусенкова Олеся Володимирівна (сільськогосподарські науки)
  • Дубенець Микола Васильович (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського