Наукова періодика України Вісник Національного університету "Львівська політехніка"


Хома Ю. В. 
Класифікація віброартрографічних сигналів з використанням хвилькового перетворення і технологій машинного навчання / Ю. В. Хома // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Інформаційні системи та мережі. - 2019. - Вип. 5. - С. 40-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULPICM_2019_5_6
Віброартрографія як метод медичної діагностики призначений для об'єктивного оцінювання суглобової функції, зокрема артрокінематики колінного суглобу та базується на аналізі сигналу віброакустичної емісії. Віброартрографія хоч і поступається за ефективністю таким методам, як рентгенографія і магніторезонансна томографія (МРТ), безумовно, є достатньо чутливим методом для оцінювання ступеня дисфункції колінних суглобів. Наведено результати досліджень щодо побудови системи комп'ютерного опрацювання віброартрографічних сигналів (ВАГ). ВАГ-сигнали мають нестаціонарний характер, тому для їх аналізу застосовано дискретне хвилькове перетворення, яке уможливлює не лише вивчення частотного вмісту сигналу, але і його локалізацію щодо часу. Новизна запропонованого підходу полягає у застосуванні дискретного діадичного хвилькового перетворення для очищення біосигналу від впливу дрейфу ізолінії та випадковихшумів, а також використання деталізуючих компонент для формування діагностично значущих ознак. Аналіз скалограми 6-рівневого хвилькового розкладу надав змогу виділити смугу від 78 до 780 Гц, де зосереджена корисна діагностично значуща інформація. Реконструкція сигналу у вказаній смузі забезпечила усунення дестабілізувальних впливів дрейфу ізолінії та високочастотних шумів. За результатами хвилькового перетворення вибрано такі прості дескриптори, як стандартне відхилення, мода та середнє значення модуля окремих компонент сигналу, що відповідають рівням розкладу. Для класифікації сигналів застосовано один із найпростіших методів машинного навчання - лінійну регресію. Досліджено показники якості класифікації для випадку двох і п'яти класів дисфункції колінного суглоба. У випадку двох класів отримано такі результати: точність на рівні 94 %, чутливість 100 % і специфічність 88 %. Для п'яти класів точність становить 83 %, чутливість і специфічність 89 і 62 % відповідно. Для двох груп одержано високу точність і чутливість класифікатора, а для п'яти класів результати класифікації були посередніми. У цьому випадку найбільше перекриття дескрипторів спостерігається для сусідніх класів. Основним обмеженням у цьому дослідженні була мала кількість сигналів - по 26 для кожного з класів. Тривалість кожного запису 6 сек за частоти дискретизації 10 кГц. Розподіл записів на окремі класи відбувався на основі інформації з відповідних МРТ-знімків кожного пацієнта.
  Повний текст PDF - 343.625 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хома Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хома Ю. В. Класифікація віброартрографічних сигналів з використанням хвилькового перетворення і технологій машинного навчання / Ю. В. Хома // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Інформаційні системи та мережі. - 2019. - Вип. 5. - С. 40-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULPICM_2019_5_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хома Юрій Володимирович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського