Наукова періодика України Вісник Національного університету "Львівська політехніка"


Шпортько О. В. 
Застосування різницевих колірних моделей із цілими і напівцілимикоефіцієнтами для стиснення зображень у модифікованому графічному форматі JPEG / О. В. Шпортько, А. Я. Бомба, П. С. Янчук, В. О. Шпортько // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Інформаційні системи та мережі. - 2019. - Вип. 5. - С. 14-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULPICM_2019_5_4
Запропоновано спосіб та відповідні алгоритми зменшення розмірів стиснених зображень і прискорення їх декодування в модифікованому форматі JPEG завдяки використанню замість колірної моделі YCbCr альтернативних різницевих колірних моделей як з цілими, так і з напівцілими коефіцієнтами. Із застосуванням запропонованих різницевих колірних моделей зменшуються розміри файлів окремих стиснених зображень внаслідок міжкомпонентної декореляції та прискорюється їх декодування з використанням операцій із цілими числами та операцій побітового зсуву замість операцій із дійсними чи масштабованими цілими числами. Основні висновки за результатами дослідження: не існує універсальної колірної моделі, яка надала б змогу оптимально виконати міжкомпонентну декореляцію для всіх типів зображень. Навіть для зображень одного типу оптимальними (в сенсі декореляції) можуть виявитися різні колірні моделі; у графічних форматах для стиснення окремих зображень замість колірних моделей із дійсними коефіцієнтами доцільно використовувати різницеві колірні моделі з цілими чи напівцілими коефіцієнтами, якщо вони прогнозовано зменшують коефіцієнт стиснення. Такі колірні моделі в середньому прискорюють декодування на 3 %; для стиснення зображень без втрат варто застосовувати різницеві колірні моделі з цілими коефіцієнтами, а у разі компресії зображень із втратами - різницеві колірні моделі з напівцілими коефіцієнтами; у разі стиснення зображень із втратами колірні моделі з напівцілими коефіцієнтами не збільшують діапазон можливих значень окремих компонентів і суттєво не впливають на якість зображень. Якщо потрібно мінімізувати RMSE, то несучу компоненту в різницевій колірній моделі варто сформувати з напівсуми компонентів. Коли ж необхідно максимально прискорити декодування, то несучу компоненту в різницевій колірній моделі доцільно сформувати з однієї зі вхідних компонентів.
  Повний текст PDF - 285.559 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шпортько О.
  • Бомба А.
  • Янчук П.
  • Шпортько В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шпортько О. В. Застосування різницевих колірних моделей із цілими і напівцілимикоефіцієнтами для стиснення зображень у модифікованому графічному форматі JPEG / О. В. Шпортько, А. Я. Бомба, П. С. Янчук, В. О. Шпортько // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Інформаційні системи та мережі. - 2019. - Вип. 5. - С. 14-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VNULPICM_2019_5_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шпортько Олександр Володимирович (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського