Наукова періодика України Вісник Львівського університету


Уваєва О. 
Просторова мінливість чисельності калюжниць у сучасних екологічних умовах Українського Полісся / О. Уваєва // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2018. - Вип. 77. - С. 142-149. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2018_77_20
Досліджено чисельність молюсків родини Viviparidae в літній період у водних об'єктах Українського Полісся. З'ясовано, що кількісний розвиток Viviparidae має значну просторову неоднорідність, що насамперед пов?язано з великою різноманітністю умов середовища (температурним режимом, швидкістю течії, прозорістю води, рівнем pH, концентрацією розчиненого у воді кисню та ін.). Щільність поселення Viviparus viviparus (Lіnne, 1758) варіює у межах 15 - 108, V. contectus (Millet, 1813) - 14 - 52 екз./м<^>2. Виявлено поселення Viviparidae, чисельність яких відхиляється від нормального розподілу. Трансформовані логарифмуванням дані про щільність поселення мають здебільшого нормальний розподіл. Найбільша чисельність V. viviparus зареєстрована у водотоках, а V. contectus - у стоячих водоймах. У сучасних українських водних об'єктах найсприятливіші умови влітку Viviparidae знаходять на глибині 0,3 - 1,0 м. Тут щільність поселення у V. viviparus становить 54 - 108 екз./м<^>2, у V. contectus - 23 - 52 екз./м<^>2. Більш глибоководні (1 - 2 м) поселення молюсків родини Viviparidae відзначаються значно меншими значеннями чисельності: 15 - 28 екз./м<^>2 - для калюжниці річкової та 14 - 23 екз./м<^>2 для калюжниці болотяної. Восени калюжниці мігрують на глибину до 2 - 3 м і більше, відповідно й чисельність їхня тут у цю пору зростає. Демекологічні зрушення калюжниць (насамперед пониження їх щільності поселення та й загалом частоти трапляння) у водних об'єктах Українського Полісся - це відображення змін, які свідчать про порушення гомеостазу у окремих особин і популяцій загалом, а також тих гідроекосистем, складовою частиною яких вони є. Сучасний стан зябродишних калюжниць Українського Полісся можна покращити регулярним втіленням у життя всебічних охоронних заходів, спрямованих на поліпшення стану водного середовища, а в подальшому - на підтримання його стабільності. Насамперед, це контроль різних державних структур за складом стічних вод від промислових, сільськогосподарських і комунальних підприємств, що надходять до природних водних об'єктів.
  Повний текст PDF - 338.382 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Уваєва О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Уваєва О. Просторова мінливість чисельності калюжниць у сучасних екологічних умовах Українського Полісся / О. Уваєва // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2018. - Вип. 77. - С. 142-149. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2018_77_20.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Уваєва Олена Іванівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського