Наукова періодика України Вісник Львівського університету


Храбко М. 
Метаболічні процеси в організмі самців щурів F1 у період випоювання "Наногерманію" цитрату і цитрату германію хімічно синтезованого / М. Храбко, Р. Федорук, М. Храбко // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2017. - Вип. 75. - С. 158-166. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2017_75_20
Вивчено порівняльний вплив різних доз цитрату Ge, що коригує метаболічні процеси і рівень мінеральних елементів у тканинах, володіє імуностимулюючими властивостями, на біохімічні показники крові, вміст окремих макро- та мікроелементів у тканинах і детоксикаційну здатність тканин окремих органів самців щурів. Дослідження виконано за умов віварію Інституту біології тварин НААН на самцях щурів першого покоління, розподілених на 5 груп, по 5 тварин у кожній, одержаних від самиць, яким випоювали аналогічні кількості цитратів Ge упродовж вагітності й лактації, що застосовувалися для відповідних груп самців. Тварини I групи (контрольної) одержували гранульований комбікорм і питну воду. Щурам дослідних груп, крім комбікорму, додавали щоденно до питної води цитрат Ge, одержаний за методом нанотехнології з розрахунку: II група - 10 мкг Ge/кг маси тіла, III - 20 мкг Ge/кг м. т., IV - 200 мкг Ge/кг м. т., а для V - 2000 мкг Ge/кг м. т. з його цитрату, що одержаний за допомогою методу хімічного синтезу. Відзначено відмінності вмісту загального протеїну, альбуміну, триацилгліцеролів, креатиніну, кальцію і активності АсАТ у крові тварин дослідних груп, у порівнянні з контрольною. Біологічна дія цитратів Ge зумовлювала більше виражені зміни у тварин II і III груп, що характеризувалися вірогідно вищим вмістом у крові альбуміну (III), креатиніну (II, III), триацилгліцеролів (III, IV групи), а також АсАТ активності крові (II) на тлі нижчого рівня альбуміну, триацилгліцеролів і Кальцію (II). У той же час відзначено нижчий вміст загального протеїну у крові тварин V групи, яким випоювали 2 мг Ge з його цитрату хімічно синтезованого. Тварини III, IV і V груп виявляли також вищий рівень детоксикаційної здатності їх організму, що характеризувалася вірогідно вищим вмістом фенолсульфатів у тканинах печінки (III, V) та нирок (III) груп, а для фенолглюкуронідів - у тканинах печінки та скелетних м'язів (III) і нирок (III - IV) груп щурів. Встановлено вірогідно вищий вміст Cu у тканинах печінки і нирок щурів II і III груп, легень і усіх дослідних груп, а також Co і Mn - печінки для II і III груп, Mn - легень для IV і V груп, у порівнянні з контролем. У м'язах щурів відзначено вірогідно нижчий вміст Cu, Co і Mn для III, IV і V груп, Fe - II та V, а Zn - IV груп, на тлі зростання його рівня для II і V дослідних груп.
  Повний текст PDF - 395.497 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Храбко М.
  • Федорук Р.
  • Храбко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Храбко М. Метаболічні процеси в організмі самців щурів F1 у період випоювання "Наногерманію" цитрату і цитрату германію хімічно синтезованого / М. Храбко, Р. Федорук, М. Храбко // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2017. - Вип. 75. - С. 158-166. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2017_75_20.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Храбко Марія Іванівна (біологічні науки)
  • Храбко Мар'яна Іванівна (біологічні науки)
  • Федорук Ростислав Степанович (1949–) (біологічні науки)
  • Храбко Марія Іванівна (біологічні науки)
  • Храбко Мар'яна Іванівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського