Наукова періодика України Вісник Львівського університету


Загайко А. 
Дослідження впливу харчового концентрату фенольних сполук яблук на активність розчинної гуанілатциклази ендотелію за експериментальної інсулінорезистентності у щурів / А. Загайко, Т. Брюханова // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2016. - Вип. 73. - С. 361. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2016_73_93
Дослідження стану судинної стінки та пошук шляхів цілеспрямованої корекції порушень функціонального стану ендотелію є важливою клініко-експериментальною задачею. Відомо, що ендотеліальна дисфункція (ЕД) лежить в основі патогенезу ряду захворювань, які не лише зумовлюють високі показники передчасної смертності і зниження працездатності (насамперед, серцево-судинні патології), але і суттєво погіршують якість життя - як наприклад, еректильна дисфункція (ЕРД) (Гусакова, 2013). Незважаючи на визначну роль ЕД у етіопатогенезі ряду захворювань, на теперішній час не існує специфічних коректорів останньої (Герасимов, 2015). Вагомий внесок у прогресування ЕД вносить окисний стрес, що призводить до надлишкового утворення пероксинітриту внаслідок окиснення NO супероксидним аніоном. Пероксинітрит, крім зниження вазодилатуючої дії NO, здатен пригнічувати утворення супероксиддисмутази, що опосередковує подальше прогресування вільнорадикальних процесів (Didion, 2016). Вважається, що центральним механізмом розвитку ЕРД виступає надлишкова продукція супероксиду та інших вільних радикалів за окисного стресу, що призводить до пригнічення ефектів NO та відповідно - активності розчинної гуанілатциклази (рГЦ), яка опосередковує утворення цГМФ, що у свою чергу знижує вміст внутрішньоклітинного кальцію, наслідком чого у нормі є релаксація гладеньких м'язів судин і кавернозних тіл (Lasker, 2016). Саме тому застосування інгібіторів фосфодіестерази 5 типу за ЕРД не завжди є ефективним. Для купірування наслідків окисного стресу доцільно застосовувати антиоксидантну терапію, причому перевага має надаватися антиоксидантам рослинного походження. У попередніх дослідженнях автори виявили ефективність харчового концентрату фенольних сполук яблук щодо запобігання формуванню порушень функціонального стану ендотелію за експериментальної інсулінорезистентності. Досліджуваний концентрат у режимі профілактичного введення протягом 2 тиж дозою у перерахунку на загальний вміст поліфенолів (9 мг на 100 г ваги тіла) у щурів популяції Wistar достовірно збільшував вміст стабільних активних метаболітів NO (у 2,13 разу) та пригнічував утворення ендотеліну-1 за експериментальної інсулінорезистентності (Загайко, 2015). В подальших дослідженнях було виявлено, що за введення у аналогічному режимі концентрату з яблук на тлі модельованої патології нормалізується активність рГЦ (збільшується на 62 %) ендотелію. Зазначене свідчить про те, що досліджуваний концентрат потенційно може проявляти лікувальний вплив за ЕРД. Важливо зазначити, що концентрат фенольних сполук яблук може застосовуватись у складі комплексної терапії ЕРД, наприклад, у комбінації з інгібіторами фосфодіестерази 5 типу, що, однак, потребує подальших, більш детальних досліджень.
  Повний текст PDF - 236.456 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Загайко А.
  • Брюханова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Загайко А. Дослідження впливу харчового концентрату фенольних сполук яблук на активність розчинної гуанілатциклази ендотелію за експериментальної інсулінорезистентності у щурів / А. Загайко, Т. Брюханова // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. - 2016. - Вип. 73. - С. 361. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2016_73_93.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Загайко Андрій Леонідович (1974–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського