Наукова періодика України Вісник Львівського університету


Фіщук О. 
Морфологія та васкулярна анатомія квіток Dracaena surculosa Lindl. і Sansevieria aethiopica Thunb. (Asparagaceae Juss.) / О. Фіщук, А. Одінцова // Вісник Львівського університету. Сер. : Біологічна. - 2014. - Вип. 64. - С. 113-123. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2014_64_13
Представлено результати вивчення морфології та васкулярної анатомії квітки і мікроморфології гінецея Sansevieria suffruticosa N. E. Br. У рослин цього виду наявна квіткова трубка зі зрослих до половини листочків оцвітини й тичинок, а також зрослоплодолистковий гінецей зі септальними нектарниками. Згідно з нашими даними, провідна система такої квітки організована так, як у квітці з вільними листочками оцвітини, тичинками і плодолистками, оскільки всі органи іннервуються незалежно один від одного. Слід плодолистка містить дорзальний пучок і медіанний вентральний пучок, який вище розпадається на два вентральних пучки, що з'єднуються із дорзальним пучком у даху зав'язі. Насінний зачаток іннервується від медіанного вентрального пучка. Гінецей Sansevieria suffruticosa гемісинкарпний, але в ньому наявна коротка синасцидіатна зона, характерна для евсинкарпного типу. Вище синасцидіатної розміщені гемісинасцидіатна (фертильна), гемісимплікатна (верхня частина зав'язі) й асимплікатна (стовпчик і приймочка) структурні зони. Септальний нектарник відповідає внутрішньому нелабіринтному роздільному типу, а в даху зав'язі - зовнішньому лабіринтному типу. Високі основа і дах зав'язі, а також велика довжина септального нектарника є специфічними рисами внутрішньої структури гінецея цього виду.Встановлено, що у Sansevieria hyacinthoides листочки простої оцвітини зрослі між собою у квіткову трубку на 2/3 висоти, їх сліди та сліди тичинок однопучкові. У гінецеї Sansevieria hyacinthoides наявні синасцидіатна, гемісинасцидіатна, гемісимплікатна й асимплікатна структурні зони. У зав'язі найдовшою є фертильна гемісинасцидіатна зона, найкоротшою - синасцидіатна зона, як було показано і для S. suffruticosa. Слід плодолистка трипучковий, слід медіанного насінного зачатка однопучковий. Висота септального нектарника удвічі більша, ніж висота гнізд зав'язі за рахунок його продовження в потовщені основу та дах зав'язі. Септальний нектарник у нижній частині відповідає внутрішньому, а у верхній частині - зовнішньому типу, причому порожнини нектарника в основі не з'єднуються між собою епідермісами.Вивчено морфологію та васкулярну анатомію квіток Dracaena surculosa і Sansevieria aethiopica. Показано, що у досліджених видів оцвітина й андроцей характеризуються значними рисами подібності, проте виявлено відмінності у внутрішній будові зав'язі, вертикальній зональності септального нектарника та структурі вентрального комплексу провідних пучків. Медіанні насінні зачатки в обох видів іннервуються двома пучками. Септальний нектарник у Sansevieria aethiopica в 1,5 разу перевищує довжину гнізд зав'язі та продовжується в основу і дах зав'язі. Обидва типи зональності септального нектарника, виявлено у досліджених видів, описано раніше для представників роду Sansevieria. Встановлені риси будови квіток досліджених видів підтверджують велику морфологічну подібність родів Dracaena та Sansevieria.
  Повний текст PDF - 1.096 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Фіщук О.
  • Одінцова А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Фіщук О. Морфологія та васкулярна анатомія квіток Dracaena surculosa Lindl. і Sansevieria aethiopica Thunb. (Asparagaceae Juss.) / О. Фіщук, А. Одінцова // Вісник Львівського університету. Сер. : Біологічна. - 2014. - Вип. 64. - С. 113-123. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VLNU_biol_2014_64_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Фіщук Оксана Сергіївна (1986–) (біологічні науки)
  • Одінцова Анастасія Валеріївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського