Наукова періодика України Україна. Здоров'я нації


Крапівіна А. А. 
Гендерні підходи у питаннях репродуктивного здоров’я / А. А. Крапівіна // Україна. Здоров'я нації. - 2019. - № 2. - С. 79–86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uzn_2019_2_15
Мета дослідження - вивчення забезпечення гендерної рівності в охороні репродуктивного здоров'я та аналізі окремих показників репродуктивного здоров'я чоловіків та жінок. Об'єкт дослідження - показники репродуктивного здоров'я та нормативно-правова база з питань репродуктивного здоров'я. В дослідженні використані бібліосемантичний та статистичний методи. Сучасний стан репродуктивного здоров'я та сексуального чоловіків та жінок характеризується наявністю низки проблем. Серед яких провідні позиції займають захворювання сечостатевої сфери жінок та чоловіків, інфекції, що передаються статевим шляхом, аборти у жінок, безпліддя, тощо. Впродовж 2013 - 2017 рр. серед жінок 18-ти років і старше спостерігалось зниження рівнів захворюваності та поширеності гінекологічних хвороб, за винятком ендометріозу та розладів менструацій, приріст яких склав 14,29 % та 3,48 % відповідно. У чоловіків спостерігалось зменшення захворюваності та поширеності хвороб передміхурової залози, в тому числі гіперплазія передміхурової залози. Наразі рівні захворюваності знизились на 8,75 % та 9,46 % відповідно, а поширеності - на 2,7 % та 3,53 % відповідно. Безпліддя є індикатором репродуктивного здоров'я та діяльності системи охорони здоров'я. У жінок воно реєструється в 4 - 4,5 рази частіше, ніж у чоловіків Реалізація репродуктивних прав жінок і чоловіків полягає у забезпеченні їм державою вільного доступу до послуг охорони репродуктивного та сексуального здоров'я, а також планування сім'ї. В той же час практично існує перевага в можливостях у жінок, що полягає у розвиненій структурі галузі, наявності низки цільових національних та міжнародних програм з питань збереження репродуктивного здоров'я, тощо. Існують прогалини у вітчизняній нормативно-правовій базі щодо питань чоловічого репродуктивного та сексуального здоров'я; недосконала мережа закладів охорони здоров'я, що забезпечують надання послуг охорони здоров'я та головне відсутність фахівця з питань репродуктивного здоров'я чоловіків. Висновки: в національному законодавстві та галузевих програмах охорони здоров'я питання репродуктивного здоров'я розглядаються через призму потреб жіночої статі. Тоді як чоловічі проблеми в них не враховані, не дивлячись на те, що чоловіки є рівноправними учасниками репродуктивного процесу. В ході дослідження виявлено недосконалість організації послуг з питань репродуктивного здоров'я для чоловіків, що полягає у відсутності профільних фахівців (лікарів- андрологів) та спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів.
  Повний текст PDF - 544.824 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Крапівіна А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Крапівіна А. А. Гендерні підходи у питаннях репродуктивного здоров’я / А. А. Крапівіна // Україна. Здоров'я нації. - 2019. - № 2. - С. 79–86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uzn_2019_2_15.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського