Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Стеренбоген М. Ю. 
Гігієнічні особливості умов праці при виробництві біопалива із відходів сільськогосподарської сировини / М. Ю. Стеренбоген, А. Я. Чудновець // Український журнал з проблем медицини праці. - 2017. - № 2. - С. 3-11. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2017_2_2
Українська галузь твердого біопалива активно розвивається сьогодні завдяки безперервному зростанню попиту на альтернативні види палива. Виробництво більшої кількості енергії з біомаси пов'язано з рішенням деяких технічних проблем, у тому числі з проблемою запобігання забруднення навколишнього середовища. Відходи сільського та лісового господарств, міські відходи можуть виявитися додатковими джерелами енергії та використовуватися як сировина для виробництва рідкого та газоподібного палив. Мета дослідження - вивчення гігієнічних особливостей умов праці за виробництва біопалива з відходів сільськогосподарської сировини (соломи, деревини). Проведено вивчення параметрів мікроклімату, концентрації пилу у повітрі робочої зони, дисперсного складу пилу виробничого середовища, мікроелементного складу пилу, мікробного забруднення сировини під час виконання технологічних процесів на підприємствах з виробництва біопалива з відходів сільськогосподарської сировини (соломи, деревини). Встановлено, що параметри температури та вологості на більшості робочих місць не відповідають нормативним показникам, концентрації мікроорганізмів у відходах рослинної сировини (соломи та тирси деревини) коливалися в межах від від 6,0 х 103 КУО/г до 1,8 х 105 КУО/г. Гранули з соломи ріпаку становили 7,5 x 103 КУО/г. Сировинний матеріал соломи пшениці містив 7,5 х 104 КУО/г, сировинний матеріал деревіяної стружки - 1,7 х 104 КУО/г, а сировинний матеріал соломи ріпаку - 1,8 х 105 КУО/г. Дисперсний аналіз пилу показав, що у повітрі робочої зони загальна кількість частинок коливалася від 3200 на початку роботи до 14 000 у кінці зміни. Найбільша кількість часток була розміром від 20 - 25 мк до 35 - 40 мк. Під час вивчення вмісту хімічних елементів у повітрі робочої зони виявлено достовірно вищу концентрацію металів у повітрі робочих приміщень: Na, K, Ca, Cd, Cu. Висновки: солома різних сільськогосподарських рослин і відходи лісового господарства у разі використання у вигляді гранул та пелетів (брикетів) є перспективною сировиною як біопаливо для України. Під час переробки рослинної сировини на тверде паливо має місце комбінована дія фізичних, хімічних і біологічних факторів виробничого середовища. Наявність у виробничому середовищі високих концентрацій пилу та хімічних елементів в ультрадисперсному стані можна вважати потенційним фактором ризику у виникненні професійно зумовлених і професійних захворювань для працівників підприємств з виробництва гранул та пелетів із рослинної сировини.
  Повний текст PDF - 1.343 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Стеренбоген М.
  • Чудновець А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Стеренбоген М. Ю. Гігієнічні особливості умов праці при виробництві біопалива із відходів сільськогосподарської сировини / М. Ю. Стеренбоген, А. Я. Чудновець // Український журнал з проблем медицини праці. - 2017. - № 2. - С. 3-11. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2017_2_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Стеренбоген Марина Юріївна (1955–) (медичні науки)
  • Чудновець Алла Ярославівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського