Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Мельник Н. А. 
Характеристика процесів перекисного окиснення ліпідів та антиоксидантного захисту в організмі щурів за впливу мікро­ і наночастинок неорганічних сполук свинцю на непошкоджену шкіру / Н. А. Мельник // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 4. - С. 58-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_4_8
Одним з проявів токсичної дії сполук свинцю на організм є розвиток процесів вільнорадикального окиснення ліпідів у крові, печінці, нирках, серці, мозку. Проте залишається відкритим запитання щодо впливу наночастинок (НЧ) свинцю на стан систем перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) та антиоксидантного захисту організму (АОЗ) за їх нанесення на непошкоджену шкіру. Мета дослідження - характеристика процесів ПОЛ та АОЗ в організмі щурів у разі дії на непошкоджену шкіру різних за розміром сполук свинцю. На щурах відтворювали експериментальну модель хронічної інтоксикації НЧ PbS. Для цього було використано колоїди НЧ PbS з розміром частинок 12,5 нм і 100,0 нм, стабілізовані в 1,0 і 0,5 % водних розчинах желатину, а також водний розчин ацетату свинцю (АС) з середнім розміром частинок 700 нм. Перед проведенням аплікацій 1 мл основного розчину колоїду розводили 5-кратним об'ємом деіонізованої води, після чого на шкіру тварин площею 2 см<^>2 наносили 1 см3 розчину НЧ. Активність процесів ПОЛ визначали за концентрацією ТБК-активних продуктів і малонового діальдегіду (МДА) у сироватці крові (за методом Mihara в модифікації Є. Н. Коробейникової ), а характеристику процесів, спрямованих на АОЗ, визначали за показниками активності ферментів каталази (КТ, КФ 1.11.1.6) (за методом М. А. Королюк) та супероксиддисмутази (СОД, КФ 1.1.15.1.) за (методом, описаним Є. Є. Дубініною) в еритроцитах. Проведені дослідження показали, що НЧ PbS розміром 12,5 нм і 100,0 нм здатні викликати в організмі щурів порушення в системі ПОЛ та АОЗ організму. На це вказує статистично значиме (pu << 0,05) у порівнянні з контролем збільшення показника концентрації МДА в сироватці крові піддослідних щурів та пригнічення активності ферментів КТ і СОД в еритроцитах. За характером змін біохімічних показників НЧ PbS розміром 12,5 нм і 100,0 нм виявляють більш виражений токсичний ефект у порівнянні з АС. Висновки: вплив неорганічних сполук свинцю, представлених частинками мікро- і нанометрового діапазону, шляхом їх тривалого (3 міс) нанесення на непошкоджену шкіру щурів супроводжується розвитком оксидативного стресу в організмі тварин.
  Повний текст PDF - 1.495 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мельник Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мельник Н. А. Характеристика процесів перекисного окиснення ліпідів та антиоксидантного захисту в організмі щурів за впливу мікро­ і наночастинок неорганічних сполук свинцю на непошкоджену шкіру / Н. А. Мельник // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 4. - С. 58-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_4_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мельник Наталія Андріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського