Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Мартиновська Т. Ю. 
Особливості фізичного розвитку учнів, які опановують робочі професії в професійно­технічних навчальних закладах м. Києва / Т. Ю. Мартиновська // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 3. - С. 79-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_3_12
Фізичний розвиток дітей та підлітків є одним з найважливіших критеріїв, який можє бути використано для прогнозування їх здоров'я в подальшому житті. Когортою підвищеного ризику здоров'ю є учні професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ). Враховуючи роль підлітків цієї когорти у майбутньому трудовому потенціалі країни, вони заслуговують на належну увагу, якої бракує сьогодні з боку науковців-медиків. Мета роботи - виявити особливості фізичного розвитку підлітків, що навчаються в ПТНЗ м. Києва, для подальшого вивчення їх вкладу в формування здоров'я та розробки профілактичних заходів. У дослідженні брали участь 395 підлітків (225 юнаків та 170 дівчат) віком 15 - 18 років, які навчаються в ПТНЗ м. Києва. Морфофункціональний розвиток організму вивчали за антропометричними показниками - довжиною тіла, масою тіла, обводом грудної клітини, індексом маси тіла (ІМТ), а також м'язовою силою кистей (МС) рук та життєвою ємністю легень (ЖЕЛ) за уніфікованою методикою з використанням стандартного інструментарію. ІМТ оцінювали за критеріями ВООЗ для дітей відповідного віку та статі. Оцінку фізичного розвитку (ФР) та ступеня його гармонійності, а також порівняльний аналіз показників ФР учнів ПТНЗ та їх київських однолітків-учнів загальноосвітніх шкіл здійснювали за вітчизняними стандартами ФР (регіональні шкали регресії) та даними літератури. Виявлено гендерні та вікові відмінності ФР обстеженої когорти учнів ПТНЗ порівняно з ФР київських школярів. Серед негативних відмінностей звертає увагу великий відсоток учнів ПТНЗ з дисгармонійним фізичним розвитком: серед юнаків таких виявлено 21 - 42 % осіб (залежно від віку), серед дівчат - 29 - 43 %, що в 1,1 - 1,7 разу більше, ніж у когорті школярів. У структурі дисгармонійності в дівчат переважав дефіцит маси тіла, у юнаків - майже в рівному співвідношенні зустрічався дефіцит маси тіла та надлишкова вага. Функціональні можливості міязової системи (МС) та функції зовнішнього дихання (ЖЕЛ) учнів ПТНЗ, незалежно від їх статі, були знижені. Висновки: за умов сьогодення когорта учнів, які опановують робочі професії в закладах професійно-технічної освіти, є когортою підвищеного ризику здоров'ю, зокрема, за особливостями свого фізичного розвитку, і потребує постійного медико-соціального моніторингу.
  Повний текст PDF - 1.165 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мартиновська Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мартиновська Т. Ю. Особливості фізичного розвитку учнів, які опановують робочі професії в професійно­технічних навчальних закладах м. Києва / Т. Ю. Мартиновська // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 3. - С. 79-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_3_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мартиновська Тетяна Юріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського