Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Нагорна А. М. 
Професійна захворюваність медичних працівників в Україні як медико­соціальна проблема / А. М. Нагорна, М. П. Соколова, І. Г. Кононова // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 2. - С. 3-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_2_2
Особлива роль у підтримці працездатності трудового потенціалу країни належить медичним працівникам, які опікуються здоров'ям громадян, зайнятих у виробництві товарів і послуг. Втім ефективність роботи медичної галузі щодо збереження та відновлення здоровія працюючих залежить, зокрема, від здоров'я самих медичних працівників. Вивчено особливість формування професійної захворюваності в медичних працівників України в динаміці 2001 - 2015 років. В основу методики вивчення професійної захворюваності покладено принцип суцільної статистичної обробки первинних документів - усіх "Карт обліку профзахворювань (профотруєнь)", складених на всі випадки вперше виявлених зареєстрованих в Україні за вказані роки в працівників галузі охорони здоров'я України з урахуванням розподілення випадків захворювань за регіонами, формами патології, віком, стажем роботи тощо. У 2001 - 2015 роках в Україні виявлено 1092 випадки професійних захворювань у галузі охорони здоров'я - 35 - 103 випадки щорічно, що відповідає рівню 0,31 - 0,76 на 10 тис. З 2006 року в Україні спостерігається стійка тенденція до зменшення кількості випадків та зниження рівня профзахворюваності, що не корелюється з умовами праці в галузі охорони здоров'я. У структурі професійних захворювань у медичних працівників перше місце стабільно займає туберкульоз (80 - 100 %, у середньому за 15 років - 87,7 %), друге - захворювання опорно-рухового апарату (від 1,3 до 6,7 %, у середньому - 3,1 %), на третьому місці знаходяться алергічні захворювання - від 1,0 до 5,1 % (у середньому 2,3 %). Висновки: професійна захворюваність медичного персоналу обумовлена багатьма причинами, а саме: впливом комплексу різних за своєю природою факторів; формальним проведенням попередніх медичних оглядів та допуску до роботи осіб, що мають медичні протипоказання; розповсюдженістю самолікування серед медиків без звернення до фахівців; відсутністю стандартизованих вимог до безпеки умов праці та охорони здоров'я медичних працівників; застосуванням застарілих технологій у щоденній практиці; недостатнім рівнем професійної підготовки, інформованості та усвідомлення проблеми власної безпеки медичними працівниками під час виконання службових обов'язків, а також низький пріоритет цієї проблеми для адміністрації медичних установ; недостатнім матеріально-технічним забезпеченням медичних установ пристроями, лікувально-діагностичним обладнанням, матеріалами та інструментарієм.
  Повний текст PDF - 1.202 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Нагорна А.
  • Соколова М.
  • Кононова І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Нагорна А. М. Професійна захворюваність медичних працівників в Україні як медико­соціальна проблема / А. М. Нагорна, М. П. Соколова, І. Г. Кононова // Український журнал з проблем медицини праці. - 2016. - № 2. - С. 3-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2016_2_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нагорна Антоніна Максимівна (1940–) (медичні науки)
  • Соколова Марина Петрівна (1963–) (медичні науки)
  • Кононова Ірина Георгіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського