Наукова періодика України Український журнал з проблем медицини праці


Соколова М. П. 
Особливості професійної захворюваності хімічного генезу серед працюючих в Україні / М. П. Соколова // Український журнал з проблем медицини праці. - 2015. - № 3. - С. 10-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2015_3_3
Умови праці на виробництві визначаються кількісною характеристикою шкідливих факторів, що можуть несприятливо впливати на організм працюючих. Одним з таких поширених факторів є хімічний, з яким мають контакт сотні тисяч працівників. Відомо, що робота за умов впливу хімічних речовин є фактором ризику порушення здоров'я працюючих та виникнення професійної патології. Мета дослідження - проаналізувати професійну захворюваність, що викликана хімічними чинниками, в Україні в 2000 - 2014 рр. Проаналізовано дані з 2177 "Карт обліку профзахворювань (отруєнь)". При цьому було враховано діагнози професійних захворювань хімічного генезу, стать і вік хворих, стаж роботи за шкідливих умов, чинники, під впливом яких виникають професійні захворювання хімічної етіології, та обставини, що їх викликали. Виявлено, що професійну патологію хімічного генезу реєструють практично в усіх видах економічної діяльності, що пов'язано з широким діапазоном виробництв і застосуванням різних хімічних речовин, і складає від 0,9 до 5,7 % від загальної кількості щорічно виявлених професійних захворювань. Найбільша питома вага у структурі хімічної патології припадає на хвороби органів дихання (17,5 - 75,6 %), гострі інтоксикації складають 3,9 - 40,8 %, хронічні інтоксикації - 5,9 - 20,0 %, онкологічні захворювання - 4,4 - 14,1 %, тринітротолуолова катаракта - 0,7 - 10,5 %, хвороби шкіри - 1,0 - 8,3 %. Професійні захворювання хімічної етіології реєструють як серед чоловіків, так і серед жінок. У 87 - 93 % випадків вік потерпілих від хімічних чинників становить від 25 до 45 років, а стаж роботи за шкідливих умов дорівнює в 65 - 70 % випадків 10 - 20 рокам. На формування професійної патології хімічного генезу мають вплив недосконалість технологій і конструкцій апаратів (28 - 33 %), використання надзвичайно токсичних речовин (22 - 31 %), недостатньо ефективна робота вентиляційних систем (12 - 15 %), недосконалість та відсутність засобів індивідуального захисту (15 - 20 %), порушення правил техніки безпеки (15 - 20 %). Необхідно також враховувати підвищену чутливість організму працюючих до окремих хімічних речовин. Висновки: хімічна патологія складає невелику частку в загальній професійній захворюваності, але її наслідки мають суттєвий вплив на організм працюючих. Тому за сучасних умов, попри недостатність асигнувань на охорону здоров'я і погіршення медичного обслуговування працюючого населення, необхідно приділяти увагу вагомим факторам, що впливають на запобігання та розвиток професійних захворювань, викликаних хімічними речовинами, а саме: удосконаленню виявлення, діагностики й обліку професійної патології хімічного генезу, санітарно-гігієнічному й інженерно-технічному контролю за умовами праці.
  Повний текст PDF - 936.753 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Соколова М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Соколова М. П. Особливості професійної захворюваності хімічного генезу серед працюючих в Україні / М. П. Соколова // Український журнал з проблем медицини праці. - 2015. - № 3. - С. 10-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujpmp_2015_3_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Соколова Марина Петрівна (1963–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського