Наукова періодика України Український журнал дерматології, венерології, косметології


Коляденко К. В. 
Вплив інтенсивності больових відчуттів на психологічний стан хворих на бульозний епідермоліз / К. В. Коляденко, О. Є. Федоренко, К. С. Ткачишина // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2019. - № 3. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2019_3_7
Термін "вроджений бульозний епідермоліз" об'єднує групу досить рідкісних, генетично та клінічно гетерогенних захворювань, які характеризуються виникненням у внутрішньоутробний період розвитку людини або у ранньому дитинстві на різних ділянках шкіри та слизових оболонках певної кількості (від одиничних до множинних) міхурів та ерозій. Клінічні вияви бульозного епідермолізу (БЕ) вкрай негативно впливають на якість життя пацієнта та членів його родини не тільки у фізичному, а й у психологічному аспекті. У хворих із тяжкими формами постійно з'являються міхури та рани, що супроводжується болем та свербежем, ураження охоплює велику площу, розвиваються ускладнення, які призводять до інвалідизації. Тяжкий перебіг захворювання може спричинити невроз, що зумовлює соціальну дезадаптацію пацієнтів, ускладнює процеси навчання, праці та відпочинку. Мета роботи - оцінити вплив больових відчуттів у пацієнтів, хворих на БЕ, на якість їх життя зі статистично значущою вибіркою із загальної української популяції хворих за допомогою шкал БІТ, HADS, DN4, ВАШ. Для оцінки впливу больових відчуттів на психологічний стан пацієнтів із БЕ та визначення інтенсивності болю було використано шкали HADS, ВАШ, опитувальник DN4 та ін. У ході дослідження встановлено, що соматичні ураження як шкіри, так і інших органів, як вказали хворі під час опитування, мають вкрай значний і виразно негативний вплив на якість їх життя. Одним із таких негативних чинників, які щоденно погіршують якість життя хворих, є больові відчуття. Уточнено змістовну складову больових відчуттів, вони мають такі характеристики: печіння (у 15 пацієнтів), або болісний холод (у 6), або відчуття як удар електричним струмом (у 8). Інтенсивність тих чи інших больових відчуттів у переважної більшості пацієнтів (у 13 з 19) оцінено як "значна". Оцінка тривожно-депресивних розладів за HADS показала, що вони притаманні лише кожному 5-му і 6-му хворому. Висновки: вперше проведено науково обгрунтоване комбіноване дослідження з оцінки впливу постійних больових відчуттів за БЕ на якість життя таких пацієнтів зі статистично значущою вибіркою із загальної української популяції хворих.
  Повний текст PDF - 165.872 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Коляденко К.
  • Федоренко О.
  • Ткачишина К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Коляденко К. В. Вплив інтенсивності больових відчуттів на психологічний стан хворих на бульозний епідермоліз / К. В. Коляденко, О. Є. Федоренко, К. С. Ткачишина // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2019. - № 3. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2019_3_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Коляденко Катерина Володимирівна (1978–) (медичні науки)
  • Федоренко Олександр Євгенович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського