Наукова періодика України Український журнал дерматології, венерології, косметології


Карвацька Ю. П. 
Стан гіпофізарно-тиреоїдної системи у пацієнтів з вугровою хворобою, які мешкають у йододефіцитному регіоні / Ю. П. Карвацька, О. І. Денисенко // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2019. - № 2. - С. 18-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2019_2_4
Мета роботи - вивчити та проаналізувати стан гіпофізарно-тиреоїдної системи (ГТС) у пацієнтів із вугровою хворобою (ВХ), які мешкають у регіоні з природним дефіцитом йоду. Обстежено 114 пацієнтів віком від 19 до 25 років із ВХ (66 чоловіків, 48 жінок), які постійно мешкають у Чернівецькій області - біогеохімічному регіоні з природною недостатністю йоду. У 28 (24,5 %) з них діагностовано ВХ легкого ступеня, у 67 (58,8 %) - середньої тяжкості та у 19 (16,7 %) - тяжкий клінічний перебіг дерматозу. Для оцінки стану ГТС з допомогою імуноферментного аналізу хворим проводили ультразвукове дослідження щитоподібної залози (ЩЗ) та визначали сироватковий вміст тиреотропного гормона гіпофіза (ТТГ) та вільних фракцій трийодтироніну і тироксину. У 76 (66,7 %) зі 114 обстежених, які постійно мешкають у регіоні з природним йододефіцитом, виявлено порушення стану ГТС, що виявляються змінами ехоструктури ЩЗ (ознаки дифузного зоба I і II ступеня - у 30,7 % осіб, тиреоїдиту - у 7,9 %, вузлового зоба - у 6,1 %, гіпоплазії ЩЗ - у 5,3 %) та/чи різноспрямованими змінами вмісту в сироватці крові тиреоїдних гормонів та ТТГ з ознаками еутиреозу (у 60,5 % осіб), гіперфункції ЩЗ (у 23,7 %) та, гіпотиреозу (у 15,8 %) із переважно латентним чи субклінічним перебігом тиреоїдної патології. Зміни ГТС вірогідно частіше реєстрували у пацієнтів із середньотяжким та тяжким клінічним перебігом ВХ, що супроводжуються більш частими загостреннями дерматозу. Результати досліджень обгрунтовують доцільність комплексного обстеження пацієнтів із ВХ з йододефіцитного регіону із проведенням ультразвукового дослідження ЩЗ та визначенням сироваткового вмісту тиреоїдних гормонів і ТТГ з метою виявлення тиреоїдної патології та диференційованого призначення в складі комплексної терапії засобів, спрямованих на усунення порушень стану їх ГТС. Висновки: у більшої частини (66,7 %) пацієнтів із ВХ, які мешкають за умов природного йододефіциту, виявлено порушення стану ГТС, що виявляються змінами ехоструктури ЩЗ та вмісту в сироватці крові тиреоїдних гормонів і ТТГ, які частіше реєструють у пацієнтів із середньотяжким і тяжким клінічним перебігом дерматозу. Це обгрунтовує доцільність визначення стану ГТС у цих хворих за умови їх постійного мешкання в регіоні з природним йододефіцитом та включення до складу комплексної терапії засобів для диференційованої корекції виявленої тиреоїдної патології.
  Повний текст PDF - 103.713 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Карвацька Ю.
  • Денисенко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Карвацька Ю. П. Стан гіпофізарно-тиреоїдної системи у пацієнтів з вугровою хворобою, які мешкають у йододефіцитному регіоні / Ю. П. Карвацька, О. І. Денисенко // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - 2019. - № 2. - С. 18-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ujdvc_2019_2_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Карвацька Юлія Павлівна (медичні науки)
  • Денисенко Ольга Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського