Наукова періодика України Український гідрометеорологічний журнал


Лобода Н. С. 
Оцінка змін якості води по довжині річки Сіверський Донець на початку XXI сторіччя / Н. С. Лобода, О. В. Смалій, І. В. Катинська, О. М. Котович // Український гідрометеорологічний журнал. - 2019. - № 23. - С. 54-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2019_23_8
Актуальність проблематики полягає в необхідності досягнення "доброго статусу" води в річках України згідно із задачами Водної Рамкової Директиви. Мета роботи - виявлення основних тенденцій змін якості води у часі та по довжині річки Сіверський Донець на базі даних гідрохімічних спостережень, розглянутих до 2015 р. включно. Для установлення якості води були використані інтегральні оцінки за гідрохімічними показниками, серед яких коефіцієнт забруднення, індекс забруднення води, узагальнений індекс стану вод ICB відповідно до рибогосподарських норм якості вод. Показано, що використання обов'язкових (пріоритетних) хімічних показників у розрахунках коефіцієнту забруднення та індексу забруднення води не відображає дійсного ступеня забруднення води, оскільки не враховує значної кількості забруднювальних речовин. Виявлено, що основними забруднювальними речовинами у головній річці є завислі речовини, хром, азот нітритний, феноли, сульфати. Для правобережних приток Сіверського Дінця (показано на прикладі річки Кривий Торець), які беруть початок з Донецької височини, є характерним забруднення важкими металами (хром, мідь, цинк). Для середнього багаторічного періоду ступень забруднення за коефіцієнтом забруднення оцінений як катастрофічний, за індексом забруднення води установлений IV (забруднені) та V (брудні) класи якості, що свідчить про порушення стійкості екосистеми. За узагальненим індексом ICB води також класифікуються як "брудні". На базі розрахунків за різними інтегральними показниками якості води виявлено, що забруднення річки Сіверський Донець зростає за течією. Це обумовлено зростаючим антропогенним навантаженням (комунальні та промислові води великих міст, скид у поверхневі водотоки шахтних та кар'єрних вод, вилучення стоку для його перекиду по каналах та водоводах, наявність дифузних джерел забруднення біогенними елементами та органічними речовинами). На початку XXI ст. у хронологічному ході інтегральних показників якості вод установлена тенденція до покращення, що обумовлено зменшенням обсягів виробництв. Згідно із узагальненим індексом стану вод ICB якість води у головній річці поступово змінюється з "брудні" та "дуже брудні" до "помірно брудні", але забруднення важкими металами, біогенними елементами та органічними речовинами залишається високим.
  Повний текст PDF - 430.823 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лобода Н.
  • Смалій О.
  • Катинська І.
  • Котович О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лобода Н. С. Оцінка змін якості води по довжині річки Сіверський Донець на початку XXI сторіччя / Н. С. Лобода, О. В. Смалій, І. В. Катинська, О. М. Котович // Український гідрометеорологічний журнал. - 2019. - № 23. - С. 54-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2019_23_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лобода Наталія Степанівна (географічні науки)
  • Смалій Оксана Вікторівна (географічні науки)
  • Катинська Ірина Вікторівна (географічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського