Наукова періодика України Український гідрометеорологічний журнал


Дворецька І. В. 
Огляд стану озонового шару та рівня ультрафіолетового опромінення над територією України у 2018 році / І. В. Дворецька, М. В. Савенець, А. П. Уманець, К. М. Комісар // Український гідрометеорологічний журнал. - 2019. - № 23. - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2019_23_6
Наведено результати щодобового моніторингу стану озонового шару та рівня ультрафіолетового опромінення над територією України у 2018 р. Аналіз проведено на основі виміряних значень загального вмісту озону з використанням супутникового приладу Ozone Monitoring Instrument (OMI) і розрахованих значень ультрафіолетового опромінення та УФ-індексу. Моніторинг здійснено для регулярної сітки з просторовою роздільною здатністю 1<$E symbol Р> та окремо у вузлах сітки, що за географічними координатами найближчі до адміністративних центрів регіонів України. Більшу частину року значення загального вмісту озону мало відрізнялися від середніх багаторічних та знаходилися у межах 270 - 370 одиниць Добсона (о.Д.). Виявлено та встановлено причини двох позитивних аномалій озону за період 24 лютого - 4 березня, що стало результатом різних процесів затоку збагаченого озоном повітря з півночі. Перший затік повітря відбувся 24 - 26 лютого, що спричинило підвищення значень загального вмісту озону до 490 о.Д. на північному заході України. Протягом другого затоку з 28 лютого до 4 березня на півночі та заході території вміст озону перевищив 500 о.Д. Нестабільність озонового шару над територією України протягом січня - квітня змінилася малими варіаціями поля озону. З травня до кінця року максимальні відхилення не перевищували <$E 0,5 sigma> за абсолютними значеннями. Встановлено, що області найбільших та найменших значень постійно змінювалися, проте більш низький вміст спостерігався над східними та південно-східними регіонами. Наприкінці року діагностовано зростання розкиду значень загального вмісту озону, що пов'язано із характерним сезонним збільшенням концентрацій. У результаті сталості значень загального вмісту озону більшу частину року та відсутності значних від'ємних відхилень, значення УФ-індексу не перевищували 7. Влітку, за найбільшої кількості сонячної радіації поблизу земної поверхні, стабільний вміст озону, що не відхилявся від середніх багаторічних значень більше ніж на <$E 0,2 sigma>, зумовив відсутність небезпечних перевищень УФ-індексу. Таким чином, протягом року не спостерігалося дуже високих та екстремальних рівнів ультрафіолетового опромінення.
  Повний текст PDF - 694.135 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дворецька І.
  • Савенець М.
  • Уманець А.
  • Комісар К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дворецька І. В. Огляд стану озонового шару та рівня ультрафіолетового опромінення над територією України у 2018 році / І. В. Дворецька, М. В. Савенець, А. П. Уманець, К. М. Комісар // Український гідрометеорологічний журнал. - 2019. - № 23. - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2019_23_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дворецька Ірина Віталіївна (1981–) (географічні науки)
  • Савенець Михайло Валерійович (географічні науки)
  • Уманець Антоніна Петрівна (географічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського