Наукова періодика України Український гідрометеорологічний журнал


Тучковенко Ю. С. 
Результати чисельного моделювання внутрішньорічної мінливості гідрологічних характеристик Куяльницького лиману за різних обсягів стоку річки Великий Куяльник / Ю. С. Тучковенко, Д. В. Кушнір, Н. С. Лобода // Український гідрометеорологічний журнал. - 2017. - № 20. - С. 105-119. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2017_20_15
Для розв'язання задачі діагнозу та прогнозу просторово-часової мінливості гідрологічних характеристик Куяльницького лиману (рівня, солоності, температури води), які зумовлюють хімічні та біологічні процеси у ньому, і, таким чином, впливають на властивості рапи та лікувальних грязей, застосовано нестаціонарну тривимірну числову гідротермодинамічну модель Delft3D-FLOW. Наведені в роботі результати адаптації до умов Куяльницького лиману та верифікації моделі свідчать про можливість її використання для дослідження особливостей і прогнозування просторово-часової мінливості гідрологічних характеристик Куяльницького лиману під впливом природних та антропогенних чинників, які формують його гідрологічний режим. Показано важливу роль врахування під час моделювання малих водотоків, які впадають в лиман, та точного завдання інтенсивності зливових атмосферних опадів. Визначено, що за штормових вітрів повздовжніх по відношенню до акваторії лиману напрямків, різниця відміток рівня води у північній та південній його частинах може досягати 0,35 - 0,4 м.За результатами розрахунків з використанням прогностичної тривимірної гідротермодинамічної моделі Delft3D-FLOW одержано оцінки змін внутрішньорічної просторово-часової мінливості гідрологічних характеристик Куяльницького лиману за різних обсягів надходження до нього стоку річки Великий Куяльник. Змодельовано варіанти збільшення надходження стоку річки до 25 та 75 % від обсягів щомісячного природного стоку річки за умов 2015 р., а також для різних за водністю типових років сучасного кліматичного періоду XXI ст. (1990 - 2030 рр.), визначених за найбільш виправданим для регіону Куяльницького лиману кліматичним сценарієм з бази даних ЕNSEMBLES, який відповідає глобальному сценарію A1B, розрахованому за моделлю MPI-REMO. Під час моделювання використовувались щомісячні значення природного стоку р. В. Куяльник, розраховані із використанням моделі "клімат-стік". Встановлено, що провадження водного менеджменту на водозборі річки Великий Куяльник, реалізація різних інженерно-технічних заходів, спрямованих на збільшення стоку річки в Куяльницький лиман, будуть суттєво впливати на його гідроекологічний режим лише у разі забезпечення надходження до лиману не менш 75 % від обсягів природного стоку річки. Збільшення природного стоку річки В. Куяльник не здатне самостійно забезпечити стабілізацію гідроекологічного режиму Куяльницького лиману без періодичного поповнення його морською водою Одеської затоки. За відсутності поповнення лиману морськими водами та стоком інших малих водотоків, які впадають в лиман, збільшення стоку р. В. Куяльник навіть до 75 % від обсягів природного стоку може забезпечити стабілізацію річного циклу мінливості рівня та солоності води в лимані лише в багатоводні роки.
  Повний текст PDF - 1.317 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тучковенко Ю.
  • Кушнір Д.
  • Лобода Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тучковенко Ю. С. Результати чисельного моделювання внутрішньорічної мінливості гідрологічних характеристик Куяльницького лиману за різних обсягів стоку річки Великий Куяльник / Ю. С. Тучковенко, Д. В. Кушнір, Н. С. Лобода // Український гідрометеорологічний журнал. - 2017. - № 20. - С. 105-119. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uggj_2017_20_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тучковенко Юрій Степанович (географічні науки)
  • Кушнір Дмитро Валентинович (географічні науки)
  • Лобода Наталія Степанівна (географічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського