Наукова періодика України Управління, економіка та забезпечення якості в фармації


Гонтова Т. М. 
Визначення якісного складу та кількісного вмісту жирних та органічних кислот у листках рододендрону пурдома (Rhododendron purdomii R.) методом газової хроматографії з мас-спектрометричним детектором / Т. М. Гонтова, В. П. Гапоненко, К. І. Проскуріна, В. В. Машталер, О. С. Мала // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 3. - С. 12-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_3_5
У сучасному арсеналі лікарських засобів препарати рослинного походження складають 30 - 40 % і мають тенденцію до певного збільшення. Фітозасоби проявляють, як правило, м'яку комплексну дію на організм людини з найменшою кількістю побічних ефектів. У зв'язку з цим на увагу заслуговують рослини, які мають в своєму складі різноманітні групи біологічно активних речовин. До таких рослин належать представники родини вересові (Ericaceae) роду рододендрон (Rhododendron L.), які широко культивуються та мають достатню сировинну базу. Рослини даного роду використовуються у народній медицині для лікування захворювань серцево-судинної системи, вегетативних неврозів, ревматизму, епілепсії. Хімічний склад та фармакологічна активність більшості видів дикорослих і культивованих в Україні рослин вивчені недостатньо. Мета роботи - визначення якісного складу та кількісного вмісту жирних і органічних кислот у листках рододендрону пурдома (Rhododendron purdomii R.) методом газової хроматографії з мас-спектрометричним детектором. Результати. За результатами експериментальних досліджень методом газової хроматографії з мас-спектрометричним детектором у листках Rhododendron purdomii R. виявлено 37 речовин. Встановлено наявність 17 жирних кислот. Серед насичених жирних кислот у значних кількостях виявлено пальмітинову кислоту (1537,79 мг/кг), серед мононенасичених кислот - олеїнову (716,23 мг/кг), серед поліненасичених - ліноленову (652,81 мг/кг). Також виявлено 20 органічних кислот, серед яких домінує оцтова (5260,08 мг/кг), лимонна (2913,04 мг/кг) та яблучна (1401,48 мг/кг); серед похідних гідроксибензойної кислоти домінує гентизинова (764,88 мг/кг); серед похідних гідроксикоричної кислоти - ферулова (189,63 мг/кг). Висновки: вперше визначено якісний склад та кількісний вміст жирних та органічних кислот у листках Rhododendron purdomii R. методом газової хроматографії з мас-спектрометричним детектором. Встановлено, що у листках у значних кількостях містяться жирні кислоти, а саме пальмітинова, олеїнова та ліноленова; з органічних кислот - оцтова, лимонна та яблучна; з похідних гідроксибензойної кислоти - гентизинова; з похідних гідроксикоричної кислоти - ферулова. Одержані результати обумовлюють перспективність подальшого вивчення листків Rhododendron purdomii R. та розробку фітосубстанцій.
  Повний текст PDF - 366.487 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гонтова Т.
  • Гапоненко В.
  • Проскуріна К.
  • Машталер В.
  • Мала О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гонтова Т. М. Визначення якісного складу та кількісного вмісту жирних та органічних кислот у листках рододендрону пурдома (Rhododendron purdomii R.) методом газової хроматографії з мас-спектрометричним детектором / Т. М. Гонтова, В. П. Гапоненко, К. І. Проскуріна, В. В. Машталер, О. С. Мала // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 3. - С. 12-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гонтова Тетяна Миколаївна (1969–) (фармацевтичні науки)
  • Гапоненко Валентина Петрівна (фармацевтичні науки)
  • Проскуріна Ксенія Ігорівна (1985–) (фармацевтичні науки)
  • Машталер Вікторія Володимирівна (фармацевтичні науки)
  • Машталер Вікторія Вадимівна (економічні науки)
  • Мала Ольга Сергіївна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського