Наукова періодика України Управління, економіка та забезпечення якості в фармації


Піняжко О. Б. 
Методологічні підходи та використання мультикритеріального аналізу рішень для впровадження державної політики забезпечення лікарськими засобами в Україні / О. Б. Піняжко, О. М. Заліська // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 1. - С. 60-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_1_9
Мета роботи - розробити алгоритм, методичні підходи та етапи проведення мультикритеріального аналізу рішень (МКАР) в Україні; систематизувати та обгрунтувати вибір критеріїв, визначення вагових коефіцієнтів критеріїв та їх обчислення на прикладі інноваційних лікарських засобів (ЛЗ) при лікуванні онкологічних і орфанних захворювань для ефективного використання ресурсів охорони здоров'я при впровадженні "Державної стратегії реалізації державної політики забезпечення населення лікарськими засобами на період до 2025 року". Результати. Методом систематизації встановлено, що у світовій практиці для системи оцінки технологій охорони здоров'я (ОТОЗ) МКАР набуває більшого практичного застосування, особливо у діяльності агентств з ОТОЗ. Обгрунтовані і запропоновані основні кластери критеріїв, необхідні для базового використання для МКАР в Україні при виборі ЛЗ, а саме: ефективність та безпека; економічні аспекти; соціальні та етичні аспекти; особливості захворювання. Встановлено, що при розробці моделі МКАР чи її адаптації завжди необхідно враховувати локальні епідеміологічні, статистичні дані та потреби вітчизняної системи охорони здоров'я. Обгрунтовано та запропоновано алгоритм, етапи і людський капітал для проведення МКАР в Україні з урахуванням систематизації даних з керівництв ISPOR та LSE: структуризація проблеми, розробка вітчизняної моделі МКАР, оцінка моделі, валідація, звіт та розробка плану дій на прикладі орфанних та онкологічних захворювань. Встановлені вагові коефіцієнти критеріїв при виборі ЛЗ для лікування онкологічних та орфанних захворювань за результатами кейс-досліджень з експертами, які приймають рішення щодо закупівель ЛЗ. Експертами були визначені різні показники важливості критеріїв при досліджуваних захворюваннях з використанням спеціально розроблених анкет. Результати оброблені за допомогою програмного пакету Microsoft Excel. Встановлено, що два критерії - ефективність та витрати мали найвищу вагу для експертів, які беруть участь у прийнятті рішень при фінансуванні, а критерій інноваційності ЛЗ є менш значимим при визначенні пріоритетів для закупівель. Висновки: встановлено, що МКАР при виборі ЛЗ для страхового забезпечення набув широкого використання в агентствах з ОТОЗ. Результати проведеного кейс-дослідження в Україні свідчать, що використання МКАР є ефективним і перспективним інструментом для прийняття науково обгрунтованих, прозорих рішень з реімбурсації, фінансування державних програм, страхового забезпечення, особливо інноваційних високовартісних лікарських засобів в Україні з метою раціонального розподілу ресурсів на фармацевтичну допомогу населенню відповідно до завдань "Державної стратегії реалізації державної політики забезпечення населення лікарськими засобами на період до 2025 року".
  Повний текст PDF - 258.91 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Піняжко О.
  • Заліська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Піняжко О. Б. Методологічні підходи та використання мультикритеріального аналізу рішень для впровадження державної політики забезпечення лікарськими засобами в Україні / О. Б. Піняжко, О. М. Заліська // Управління, економіка та забезпечення якості в фармації. - 2019. - № 1. - С. 60-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uezyaf_2019_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Піняжко Ореста Богданівна (фармацевтичні науки)
  • Заліська Ольга Миколаївна (1971–) (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського