Наукова періодика України Український терапевтичний журнал


Скрипник І. М. 
Надмірна маса тіла й ожиріння як важливі фактори ризику цитостатик­індукованих уражень печінки у хворих на гострі лейкемії / І. М. Скрипник, Г. С. Маслова // Український терапевтичний журнал. - 2018. - № 2. - С. 21-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2018_2_5
Мета роботи - визначити роль надмірної маси тіла й ожиріння у формуванні гепатотоксичних реакцій у хворих на гострі лейкемії (ГЛ). Обстежено 58 пацієнти з уперше встановленим діагнозом ГЛ. Вік пацієнтів склав 22 - 63 роки, співвідношення жінок і чоловіків - 26 (44,8 %) і 32 (55,2 %) відповідно. Розподіл пацієнтів на групи проводили відповідно до результатів визначення індексу маси тіла: перша група (n = 30) - хворі на ГЛ з нормальною вагою; друга група (n = 28) - хворі на ГЛ з надмірною масою тіла й ожирінням. Обстеження пацієнтів проводили тричі: перед початком хіміотерапії, на 28-й і 56-й день. Визначали показники активності аланінової (АЛТ) і аспарагінової (АСТ) амінотрансферази, gamma-глутамілтранспептидази (ГГТП), лужної фосфатази (ЛФ), загального білірубіну (ЗБ) у сироватці крові. Визначення ступеня тяжкості гепатотоксичних реакцій проводили відповідно до критеріїв Національного інституту раку (NCI). На 56-й день лікування в першій групі хворих на ГЛ з нормальною вагою виявлено тенденцію до зростання в сироватці крові активності АЛТ у 1,8 разу, АТ - у 1,3 разу, ЛФ - у 1,6 разу, ГГТП - у 1,9 разу у порівнянні з первинним обстеженням (p >> 0,05) та збереження рівня ЗБ у сироватці крові у межах нормальних значень. У другій групі хворих з надмірною масоою тіла й ожирінням зареєстровано достовірне зростання активності АЛТ в 2,6 разу, АСТ - у 2,5 разу, ГГТП - у 2,6 разу, ЛФ - у 3,7 разу, а також збільшення рівня ЗБ у сироватці крові у 3,6 разу у порівнянні з первинним обстеженням. Крім того, гепатотоксичні реакції зафіксовані у 7 (23,3 %) хворих першої групи і у 19 (67,8 %) - другої. У хворих першої групи гепатотоксичність не перевищувала I ступінь, у 8 (28,6 %) хворих другої групи гепатотоксичність відповідала I ступеня і у 11 (39,3 %) пацієнтів - II ступеня. Висновки: надмірна маса тіла й ожиріння є суттєвими факторами ризику розвитку гепатотоксичних реакцій у динаміці XT гострих лейкемій.
  Повний текст PDF - 961.758 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Скрипник І.
  • Маслова Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Скрипник І. М. Надмірна маса тіла й ожиріння як важливі фактори ризику цитостатик­індукованих уражень печінки у хворих на гострі лейкемії / І. М. Скрипник, Г. С. Маслова // Український терапевтичний журнал. - 2018. - № 2. - С. 21-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2018_2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Скрипник Ігор Миколайович (медичні науки)
  • Маслова Ганна Сергіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського