Наукова періодика України Український терапевтичний журнал


Заздравнов А. А. 
Саліваційні розлади при анкілозивному спондилоартриті як чинник ороезофагеальної альтерації / А. А. Заздравнов // Український терапевтичний журнал. - 2018. - № 2. - С. 60-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2018_2_11
Мета роботи - дослідити особливості ураження ороезофагеальної ділянки травного тракту у хворих на анкілозивний спондилоартрит (АС) залежно від стану салівації. Було обстежено 50 хворих на АС, у яких специфічні езофагеальні скарги виникали не менше 1 разу на тиждень. Усім хворим було проведено сіалометрію та езофагоскопію. Одержані результати порівнювали з результатами контрольної групи - 20 практично здорових осіб віком 40 - 50 років. Статистична обробка результатів включала визначення t-критерію Стьюдента, коефіцієнта асоціації Юла, критерію <$Esymbol f sup *>. За результатами ендоскопічного дослідження пацієнтів було розподілено на 2 групи. Основну групу склали 26 хворих на АС та ерозивний езофагіт, до групи порівняння увійшли 24 пацієнти з АС без ерозивних ушкоджень слизової оболонки стравоходу. Встановлено, що ксеростомія турбувала більш ніж половину пацієнтів основної групи та чверть хворих групи порівняння. Виявлено прямий асоціативний зв'язок між відчуттям сухості в роті та ерозивним езофагітом. Також встановлено існування асоціативного зв'язку між ерозивним ураженням стравоходу та наявністю глоситу та/або стоматиту. Спостерігалось зменшення стимульованої секреції слини як в обох групах хворих у порівнянні зі здоровими особами, так і за міжгрупового порівняння. Базальна салівація була зменшеною у хворих основної групи у порівнянні з пацієнтами групи порівняння й особами групи контролю. Водночас означений показник у хворих групи порівняння не мав відмінностей з аналогічним показником осіб групи контролю. Такі дані свідчили про відносну декомпенсацію слинних секреторних механізмів у хворих групи порівняння, які ще в змозі забезпечувати базальну секрецію, проте швидко виснажуються за їх стимуляції. За умов пригнічення обох типів салівації формується підгрунтя для виникнення альтеративних змін ороезофагеальної ділянки. Встановлено, що показники базальної та стимульованої салівації у хворих з 3-ю клініко-рентгенологічною стадією були меншими у порівнянні з аналогічними у пацієнтів з 2-ю стадією АС. Саліваційну дисфункцію можна вважати позасуглобовим проявом АС, який відіграє провідну роль у формуванні уражень стравоходу і на який впливає як тривалість захворювання, так і його розтягнута в часі запальна активність. Висновки: саліваційна дисфункція притаманна хворим на АС. Вона проявляється ксеростомією, пригніченням базальної та стимульованої салівації. Як орган-мішень для альтерації у разі гіпосаліваційної дисфункції у хворих на АС виступає ороезофагеальна ділянка травного тракту. Ерозивний езофагіт у хворих на АС формується на тлі зниження як базальної, так і стимульованої салівації. Взаємопов'язане та симультанне ураження стравоходу й органів ротової порожнини у пацієнтів з РА є наслідком гіпосалівації та порушень механізмів цитопротекції, які виникли в результаті тривалого імунозапального процесу.
  Повний текст PDF - 1 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Заздравнов А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Заздравнов А. А. Саліваційні розлади при анкілозивному спондилоартриті як чинник ороезофагеальної альтерації / А. А. Заздравнов // Український терапевтичний журнал. - 2018. - № 2. - С. 60-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2018_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Заздравнов Андрій Анатолійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського