Наукова періодика України Український терапевтичний журнал


Пасієшвілі Л. М. 
Цукровий діабет 2 типу та ішемічна хвороба серця у жінок — коморбідна патологія з підвищеним ризиком розвитку остеопорозу / Л. М. Пасієшвілі, А. А. Заздравнов, Н. М. Железнякова // Український терапевтичний журнал. - 2017. - № 3. - С. 26-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2017_3_6
Мета роботи - оцінити фактори ризику, особливості перебігу та прогнозу остеопенічного синдрому у хворих на цукровий діабет 2 типу (ЦД2) із супутньою стабільною ішемічною хворобою серця (ІХС). Було обстежено 42 жінки в постменопаузальному періоді, хворих на ЦД2, у тому числі 15 - із супутньою стабільною ІХС (основна група). Решта пацієнток склали групу порівняння. Середній вік хворих основної групи склав (56,4 +- 2,16) року, групи порівняння - (56,8 +- 2,22) року. Тривалість анамнезу ЦД2 склала (7,1 +- 1,91) та (6,9 +- 1,79) року відповідно, тривалість менопаузи - (4,7 +- 0,91) та (4,4 +- 0,83) року відповідно. Досліджено показники мінерального та ліпідного обміну за допомогою біохімічних методів, мінеральну щільність кісткової тканини (МЩКТ) - методу ультразвукової денситометрії. 10-річну ймовірність розвитку переломів визначали за допомогою опитувальника FRAX. Такі фактори ризику остеопорозу (ОП), як ранній клімакс та куріння частіше зустрічалися у пацієнток основної групи, ніж у хворих з групи порівняння. Ці фактори підвищують ризик захворювання як ОП, так і ІХС, й висока експресивність їх в основній групі сприяла більш ранньому виникненню та прогресуванню атеросклерозу у хворих на ЦД2, створювала передумови для змін метаболізму кісткової тканини. Під час біохімічного дослідження було виявлено незначне зниження іонізованого кальцію в сироватці крові пацієнток основної групи. Проте, дані зміни не були достовірними, а лише мали характер тенденції. Було виявлено підвищені рівні загального холестерину й холестерину ліпопротеїдів низької щільності у пацієнток основної групи у порівнянні з аналогічними показниками хворих групи порівняння. МЩКТ за T-критерієм у хворих з коморбідним перебігом ЦД2 та ІХС була достовірно нижче, ніж у пацієнток з неускладненим ЦД2. 10-річна ймовірність розвитку ОП-залежних переломів будь-якої локалізації, обрахована за FRAX, також була достовірно вище в основній групі пацієнток у порівнянні з хворими на ЦД2 без супутньої ІХС. Висновки: проблема ОП вельми актуальна за коморбідного перебігу ЦД2 та ІХС. Фактори ризику ОП частіше реєструються у пацієнток з ЦД2 та ІХС, ніж у хворих з ізольованим перебігом ЦД2, має місце подібність та поліпотентність низки факторів ризику для ІХС та ОП. Групою ризику розвитку ОП є хворі на ЦД2 та ІХС із передчасною менопаузою, що курять і мають підвищені рівні холестерину та ліпопротеїдів низької щільності. Супутня ІХС збільшує ймовірність переломів у хворих на ЦД2, що вимагає своєчасного скринінгу, профілактики та лікування ОП у даних пацієнток.
  Повний текст PDF - 827.59 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пасієшвілі Л.
  • Заздравнов А.
  • Железнякова Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пасієшвілі Л. М. Цукровий діабет 2 типу та ішемічна хвороба серця у жінок — коморбідна патологія з підвищеним ризиком розвитку остеопорозу / Л. М. Пасієшвілі, А. А. Заздравнов, Н. М. Железнякова // Український терапевтичний журнал. - 2017. - № 3. - С. 26-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UTJ_2017_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пасієшвілі Людмила Михайлівна (медичні науки)
  • Заздравнов Андрій Анатолійович (медичні науки)
  • Железнякова Наталя Мерабівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського