Наукова періодика України Український радіологічний та онкологічний журнал


Вінніков В. А. 
Цитогенетичні пошкодження у хворих на раки жіночих статевих органів під час променевої терапії. II. Порівняння генотоксичності різних схем опромінення / В. А. Вінніков, Н. А. Мазник, Т. С. Сипко, Н. Д. Пшенічна // Український радіологічний журнал. - 2013. - Т. 21, Вип. 3. - С. 267-277. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/URLZh_2013_21_3_3
Мета роботи - порівняти відносну генотоксичність різних схем променевої терапії (ПТ) раку жіночих статевих органів (РЖСО) за динамікою цитогенетичних показників у лімфоцитах крові хворих. Обстежено 53 хворих на рак тіла матки (РТМ), 5 хворих на рак шийки матки (РШМ) і 12 хворих на рак яєчників (РЯ), які одержували стандартні курси дистанційної гамма-терапії (ДГТ, 38 осіб), внутріпорожнинної гамма-терапії (ВПГТ, 10 осіб) та їх поєднання (ППТ, 22 хворі). Класичний цитогенетичний аналіз метафаз 50-год культури лімфоцитів крові з виявленням аберацій хромосом і геномних порушень проведено до початку курсу опромінення і на різних етапах ПТ (всього 186 індивідуальних досліджень). Будували групові регресії "кількість сеансів ПТ - ефект" для зростання частоти нестабільних аберацій хромосомного типу (АХсunst) і змін швидкості накопичення АХсunst протягом курсу ПТ, попередньо визначеної в кожної пацієнтки. За будь-якої схеми променевого лікування у хворих визначалася накопичувальна динаміка частоти цитогенетичних пошкоджень у процесі ПТ. Індивідуальні рівні аберацій утворювали кластери на ранніх етапах ДГТ, в середині та наприкінці курсу ДГТ і ППТ. Регресії групової динаміки частоти АХсunst за ДГТ і ППТ значною мірою перекривалися і мали істотно вищі значення, аніж за ВПГТ. Коефіцієнт накопичення АХсunst на 100 клітин за 1 сеанс ПТ у груповій лінійній регресії становив 0,85 за ВПГТ РТМ, 1,68 за ДГТ РЯ, 2,65 за ППТ РТМ і РШМ і 3,24 за ДГТ РТМ і РШМ. Оперативне лікування не впливало на цитогенетичні показники у хворих, а присутність хемотерапії у схемі лікування не давала кластогенного ефекту до ПТ, але уповільнювала кінетику накопичення радіаційно-індукованих АХсunst під час променевого лікування. Уповільнення кінетики накопичення аберацій протягом ПТ показало, що найадекватнішою моделлю для опису динаміки частоти АХсunst у хворих на РЖСО є багатокомпонентна функція, яка забезпечує плато у другій половині курсу лікування. Вперше на репрезентативній вибірці хворих на РЖСО надано порівняльну оцінку генотоксичності внутріпорожнинної, дистанційної та поєднаної гамма-терапії за критерієм in vivo індукції аберацій хромосом у лімфоцитах крові. Вперше встановлено особливості групової динаміки рівня хромосомних пошкоджень залежно від схеми терапевтичного опромінення. Одержані дані становлять фактологічне підгрунтя для розробки прогностично значущої моделі динаміки цитогенетичних ефектів за умов ПТ.
  Повний текст PDF - 689.34 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Вінніков В.
  • Мазник Н.
  • Сипко Т.
  • Пшенічна Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Вінніков В. А. Цитогенетичні пошкодження у хворих на раки жіночих статевих органів під час променевої терапії. II. Порівняння генотоксичності різних схем опромінення / В. А. Вінніков, Н. А. Мазник, Т. С. Сипко, Н. Д. Пшенічна // Український радіологічний журнал. - 2013. - Т. 21, Вип. 3. - С. 267-277. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/URLZh_2013_21_3_3.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського