Наукова періодика України Український фізичний журнал


Шуаібов О. К. 
Характеристики і параметри плазми перенапруженого наносекундного розряду в повітрі з малими домішками парів перехідних металів / О. К. Шуаібов, А. Й. Міня, М. П. Чучман, А. О. Малініна, О. М. Малінін, В. В. Данило, З. Т. Гомокі // Український фізичний журнал. - 2018. - Т. 63, № 9. - С. 790-801. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UPhJ_2018_63_9_5
Досліджено характеристики перенапруженого наносекундного розряду в повітрі коли віддаль між електродами складає <$E(1~-~5)~cdot~10 sup -3> м та за умов внесення парів матеріалу електродів (Zn, Cu, Fe) в плазму за рахунок ектонного механізму. Шляхом числового моделювання розряду в системі "повітря - пари міді" встановлено параметри плазми розряду залежно від величини відношення E/N, де E - напруженість електричного поля, N - концентрація частинок в розряді.Наведено характеристики і параметри перенапруженого біполярного розряду наносекундної тривалості між мідними електродами в аргоні за тиску 6,7 кПа. У процесі мікровибухів неоднорідностей на робочих поверхнях мідних електродів у сильному електричному полі у проміжок між електродами вносили пари міді. Це створювало передумови для синтезу тонких наноструктурованих плівок міді, які можуть осаджуватись на діелектричній підкладці (кварц, скло, кераміка), встановленій поблизу від центра розрядного проміжку. Досліджено просторові характеристики розряду, імпульси напруги на розрядному проміжку величиною d = 2 і 7 мм, імпульси розрядного струму, імпульсну потужність розряду і енергетичний внесок у розряд за один імпульс. За допомогою методу емісійної спектроскопії з високим часовим розділенням досліджено спектри випромінювання плазми і осцилограми випромінювання найінтенсивніших спектральних ліній та смуг, що надало змогу встановити основні збуджені продукти, які утворюються у плазмі. Проведено оптимізацію усередненого за часом УФ-випромінювання точкового випромінювача залежно від напруги живлення високовольтного модулятора і частоти повторення розрядних імпульсів. З застосуванням методу числового моделювання параметрів плазми наносекундного розряду на основі парів міді в аргоні середнього тиску шляхом розв'язку кінетичного рівняння Больцмана для функції розподілу електронів за енергіями (ФРЕЕ) розраховано рухливість, температуру і густину електронів у плазмі, питомі втрати потужності розряду на основні електронні процеси і їх константи швидкості залежно від величини параметру E/N для плазми, яку досліджували експериментально.
  Повний текст PDF - 930.335 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шуаібов О.
  • Міня А.
  • Чучман М.
  • Малініна А.
  • Малінін О.
  • Данило В.
  • Гомокі З.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шуаібов О. К. Характеристики і параметри плазми перенапруженого наносекундного розряду в повітрі з малими домішками парів перехідних металів / О. К. Шуаібов, А. Й. Міня, М. П. Чучман, А. О. Малініна, О. М. Малінін, В. В. Данило, З. Т. Гомокі // Український фізичний журнал. - 2018. - Т. 63, № 9. - С. 790-801. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UPhJ_2018_63_9_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шуаібов Олександр Камілович (фізико-математичні науки)
  • Чучман Михайло Петрович (фізико-математичні науки)
  • Малініна Антоніна Олександрівна (фізико-математичні науки)
  • Малінін Олександр Миколайович (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського