Наукова періодика України Український неврологічний журнал


Стаднік С. М. 
Когнітивні та емоційні розлади в пацієнтів із синдромом слабкості синусового вузла / С. М. Стаднік // Український неврологічний журнал. - 2015. - № 1. - С. 45-50. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2015_1_9
Мета роботи - вивчити особливості когнітивних та емоційних розладів у хворих із синдромом слабкості синусового вузла (СССВ) з імплантованим постійним електрокардіостимулятором і без нього та зв'язок зазначених розладів з деякими показниками церебральної гемодинаміки і змінами речовини головного мозку за даними нейровізуалізаційних методів. Обстежено 48 пацієнтів (середній вік - (<$E66,8~symbol С~3,2>) року) із СССВ. Сформовано 2 групи: 1-ша - 30 пацієнтів без постійного електрокардіостимулятора, 2-га - 18 пацієнтів, яким не пізніше ніж за 6 міс до початку дослідження був імплантований постійний електрокардіостимулятор. Проведено порівняльний аналіз нейропсихологічних, ультрасонографічних та нейровізуалізаційних характеристик пацієнтів обох груп. У 1-й групі у порівнянні з 2-ю достовірно частішими були скарги на погіршення пам'яті та уваги, труднощі під час підбору слів та запам'ятовування нових імен. Помірні когнітивні розлади переважали у пацієнтів 1-ї трупи (70,0 проти 44,4 % у 2-й групі), а легкі - у пацієнтів 2-ї групи (відповідно 16,7 та 40,0 %; p << 0,05). Емоційні розлади (тривожні розлади і депресія) частіше виявляли у пацієнтів 1-ї. Інсомнію за критеріями ICDS-2 зареєстровано у 63,3 % пацієнтів 1-ї групи та 44,4 % - 2-ї групи. Під час вивчення інтракраніального венозного кровотоку встановлено, що середня лінійна швидкість кровотоку в середньому сегменті базальної вени і прямому синусі у пацієнтів 2-ї групи статистично значущо перевищувала таку в пацієнтів 1-ї групи. Під час комп'ютерної томографії головного мозку виявлено, що для пацієнтів 1-ї групи були характерними вираженіший перивентрикулярний лейкоареозис усіх локалізацій (p << 0,05), симетричність атрофічних змін головного мозку, більша вираженість асиметричної внутрішньої церебральної атрофії з переважним залученням лівої півкулі, множинні ішемічні вогнища розміром понад 5 мм у речовині головного мозку, особливо у глибоких відділах білої речовини лобних часток, голівці хвостатого ядра, таламусі та мості мозку. Висновки: у пацієнтів із СССВ без постійного електрокардіостимулятора у порівнянні з пацієнтами з імплантованим постійним електрокардіостимулятором виявлено вираженіші розлади когнітивних функцій з переважанням порушень уваги і вербальної пам'яті, а також емоційні та інсомнічні розлади, тісніший кореляційний зв'язок між середньою лінійною швидкістю кровотоку в базальній вені, середнім балом лейкоареозису та рівнем депресії. Зазначені особливості когнітивних і емоційних порушень, гемодинамічних та нейровізуалізаційних характеристик у пацієнтів із СССВ слід враховувати під час обстеження та у разі планування лікування цієї патології.
  Повний текст PDF - 148.619 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Стаднік С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Стаднік С. М. Когнітивні та емоційні розлади в пацієнтів із синдромом слабкості синусового вузла / С. М. Стаднік // Український неврологічний журнал. - 2015. - № 1. - С. 45-50. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2015_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Стаднік Сергій Миколайович (1976–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського