Наукова періодика України Український неврологічний журнал


Радзіховська Н. С. 
Сексуальна дисфункція у хворих на розсіяний склероз різної тяжкості і тривалості / Н. С. Радзіховська, Л. І. Соколова // Український неврологічний журнал. - 2014. - № 1. - С. 75-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2014_1_13
Мета роботи - визначити частоту порушень сексуальної функції (СФ) у хворих на розсіяний склероз (PC) та їх зв'язок з демографічними і клінічними характеристиками. Обстежено 70 (36 жінок та 34 чоловіків) хворих на PC. Середній вік хворих становив 32,8 року, середня тривалість захворювання - 6,2 року, ступінь інвалідизації за шкалою EDSS - (<$E3,3~symbol С~1,5)> бала. Хворим проведено комплексне клініко-неврологічне дослідження, анонімне тестування за допомогою опитувальників MFSQ, HER SEAR. У жінок не виявлено статистично значущої різниці змін СФ залежно від рівня інвалідизації та тривалості захворювання. Встановлено залежність рівня зниження СФ у чоловіків від ступеня неврологічного дефіциту, а також погіршення стосунків між партнерами при вираженішій інвалідизації хворих на PC. У чоловіків з тривалістю захворювання 6 - 10 років виявлено більше зниження СФ. Установлено статистично значущі відмінності між хворими з тривалістю захворювання до 5 років та 6 - 10 років щодо погіршення стосунків між партнерами. Висновки: у жінок, хворих на PC, суттєвих порушень СФ не виявлено. У чоловіків відзначено зниження СФ у разі наявності більш вираженого неврологічного дефіциту, а також у разі тривалості захворювання 6 - 10 років порівняно з іншими підгрупами. Встановлено погіршення стосунків між партнерами в перші 10 років захворювання.На основі результатів комплексного клініко-неврологічного обстеження з використанням міжнародних адаптованих опитувальників для сексуальної функції (СФ), психологічного дослідження у 160 пацієнтів хворих з ремітуючо-рецидивуючим розсіяним склерозом (РРРС) та вторинно-прогресуючим розсіяним склерозом (ВПРС) вивчено поширеність сексуальної дисфункції (СД) (у 48,7 % хворих на розсіяний склероз (РС) виявляються легкі розлади, у 36,2 % хворих - помірні та у 15,0 % хворих - тяжкі розлади СД); структуру та особливості порушення СФ у даної когорти хворих (у чоловіків частіше знижується лібідо і еректильна функція (80 - 100 %), рідше функція оргазму (24 - 52 %), а у хворих жінок найчастіше відмічається аноргазмія (90 - 100 %), знижується лібідо і збудження (71 - 94 %), у третини погіршується вагінальна любрикація). Вперше встановлено, що основними чинниками, які погіршують СФ у хворих жінок з РС, є рівень неврологічного дефіциту, когнітивні порушення. Прояви тривоги та депресії, втома, розлади сечовипускання більше впливають на СФ жінок з РРРС. У хворих чоловіків з РС даними чинниками є рівень неврологічного дефіциту та втома. Тривожні розлади та депресія мають більший вплив на СФ у чоловіків з РРРС, а когнітивні порушення та розлади сечовипускання з ВПРС. Також дані фактори негативно впливають на партнерські стосунки хворих. Визначено порогові значення чинників для прогнозування розвитку порушень СФ у хворих на РС. Встановлено зворотній кореляційний зв'язок між вогнищами демієлінізації за даними магнітно-резонансної картини головного мозку і показниками СФ та поведінки із сексуальним партнером у хворих обох тендерних груп.
  Повний текст PDF - 315.461 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Радзіховська Н.
  • Соколова Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Радзіховська Н. С. Сексуальна дисфункція у хворих на розсіяний склероз різної тяжкості і тривалості / Н. С. Радзіховська, Л. І. Соколова // Український неврологічний журнал. - 2014. - № 1. - С. 75-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UNJ_2014_1_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Радзіховська Наталія Станіславівна (медичні науки)
  • Соколова Лариса Іванівна (медичні науки)
  • Соколова Лариса Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського