Наукова періодика України Український історичний журнал


Толочко О. П. 
Так званий "напис Петра Могили" у Софії Київській та дата заснування собору / О. П. Толочко // Український історичний журнал. - 2010. - № 5. - С. 4-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UIJ_2010_5_2
Напис, виконаний на честь реставрації Софійського собору здогадно київським митрополитом Петром Могилою, став головним доказом на користь нетрадиційної дати заснування храму (1011 p.). Продемонстровано, що подібної дати в оригінальному варіанті напису не було - вона з'явилася лише під час так званої "солнцевської реставрації" 1843 - 1853 рр. Початковий варіант напису стверджував, що Софійський собор побудував Ярослав Мудрий у 1037 р. Дата 1011 р. уперше виникає у записках з історії Софії, створених протягом другої половини XVIII ст. Її походження очевидне - вона стала наслідком непорозуміння, спричиненого зміщеною на 10 років хронологією Ярославового княжіння у "Синопсисі" (1674 p.), який, своєю чергою, запозичив її (хронологію) з "Хроніки польської" Мацея Стрийковського (1582 p.). Жодного значення для з'ясування справжнього віку Софійського собору всі ці джерела не можуть мати.
  Повний текст PDF - 750.563 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Толочко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Толочко О. П. Так званий "напис Петра Могили" у Софії Київській та дата заснування собору / О. П. Толочко // Український історичний журнал. - 2010. - № 5. - С. 4-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UIJ_2010_5_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Толочко Олексій Петрович (1963–) (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського