Наукова періодика України Ukrainian food journal


Kuzmin O. 
Effects of the water desalting by reverse osmosis on the process of formation of water-alcohol mixtures. 1H NMR spectroscopy studies / O. Kuzmin, S. Suikov, O. Niemirich, I. Ditrich, I. Sylka // Ukrainian food journal. - 2017. - Vol. 6, Issue 2. - С. 239-257. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UFJ_2017_6_2_6
Мета роботи - дослідження впливу демінералізованої води зворотним осмосом на дрейф протонів етанолу і води, а також стабілізацію цих систем за допомогою <^>1H ЯМР спектроскопії. <^>1H ЯМР аналіз проведено з використанням: Фур'є - ЯМР-спектрометра Bruker Avance II (400 МГц); спеціального капіляра з ацетоном-d6; ампул N507-HP високого розділення; дозатора; спирту етилового ректифікованого (СЕР); води, демінералізованої зворотним осмосом; водно-спиртових сумішей (ВСС) із СЕР і демінералізованої води. Встановлено нові ефекти в процесі створення ВСС, які пов'язані з демінералізацією води зворотним осмосом. Зміна хімічних зсувів протонів етанолу і води в процесі створення ВСС свідчить про складну динаміку процесів досягнення рівноваги в суміші. В інтервалі часу від 0 до 434 год після змішування, за постійної концентрації спирту (міцність ВСС - 39,92 % об.) і термостатування системи (T = +23,5 <^>oC), не відбувається "відновлення" положення сигналу гідроксильного протона (OH) етанолу. Характерною рисою досліджених систем є те, що сигнали гідроксильного протона етанолу (EtOH) і води (H2O) протягом інтервалу <$E tau~=~12~-~432> h (<$E delta sub roman EtOH~=~4,93~-~5,01> ppm; <$E delta sub roman {H sub 2 O}~=~4,33~-~4,41> ppm) можна спостерігати окремо один від одного з різницею у хімічних зсувах <$E DELTA delta~=~0,59~-~0,61> ppm. Імовірно, розділ сигналів та їх характерний дрейф пов'язаний з процесом відновлення структури води, порушеної за демінералізації зворотним осмосом одночасно з встановленням сітки водневих зв'язків, характерної для розчину. Низькі швидкості обміну (роздільне спостереження сигналів гідроксилу і води) можна пов'язати з істотною мікрогетерогенністю системи і відповідним бар'єрним ефектом, що знижує ефективну швидкість обміну протонів. Експериментально, за допомогою методу <^>1H ЯМР спектроскопії, встановлено вплив використання зворотного осмосу водопідготовки на спектральні характеристики рухливих протонів етанолу і води, а також стабілізацію системи у процесі створення ВСС. Показано, що для таких систем процес стабілізації ВСС проходить одночасно з відновленням сітки водневих зв'язків у водній фазі.
  Повний текст PDF - 997.895 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kuzmin O.
  • Suikov S.
  • Niemirich O.
  • Ditrich I.
  • Sylka I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kuzmin O. Effects of the water desalting by reverse osmosis on the process of formation of water-alcohol mixtures. 1H NMR spectroscopy studies / O. Kuzmin, S. Suikov, O. Niemirich, I. Ditrich, I. Sylka // Ukrainian food journal. - 2017. - Vol. 6, Issue 2. - С. 239-257. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UFJ_2017_6_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кузьмін Олег Володимирович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського