Наукова періодика України Ukrainian food journal


Dimitrov D. 
Methanol content in grape and fruit brandies: a major indicator for authenticity and safety / D. Dimitrov, T. Yoncheva, V. Haygarov // Ukrainian food journal. - 2016. - Vol. 5, Issue 2. - С. 237-247. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UFJ_2016_5_2_3
Метанол є неодмінним складником бренді незалежно від того, з якої саме фруктової сировини був зроблений напій. Вміст метанолу підтверджує оригінальність бренді, а його концентрація є показником рівня безпеки бренді для споживача. Вміст алкоголю в десяти різних зразках бренді - шести на основі винограду та чотирьох на основі слив - визначено за допомогою автоматичного блока дистиляції Gibertiny BEE RV 10326. Зміст метанолу в бренді визначено за допомогою газового хроматографа Varian 3900 із капілярною колонкою VF max MS (30 м, 0,25 мм ID, DF = 0,25 мкМ), оснащеної FID. Дослідження показало, що вміст алкоголю у виноградному бренді становив від 36,00 до 69,98 об. % (у середньому 52,70 об. %). Для сливових бренді значення цього показника становило від 40,00 до 62,70 об. % (у середньому 46,27 об. %). Метанол виявлено у всіх досліджених зразках бренді. Для виноградних бренді вміст метанолу склав 0,20 - 0,56 г/м<^>3, а для сливових - 1,082,98 г/дм<^>3. Перші 3 зразки виноградного бренді містять менше метанолу, що пояснюється використанням перегонної установки з додатковою колоною очищення і конденсатором. Завдяки цьому досягається більш вищий ступінь очищення метанолу у порівнянні з іншими трьома зразками виноградного бренді, дистиляція яких відбувалася за звичайних умов. Більш високий вміст метанолу в сливовому бренді у порівнянн з виноградним пояснюється більш високим вмістом пектину в плодах сливи. Пектин є речовиною-попередником метанолу. Високий вміст пектину зазвичай призводить до утворення більшої кількості метанолу в кінцевому продукті. Вміст метанолу в досліджених зразках бренді не перевищував значень, встановлених бельгійським та європейським законодавством (максимально допустимий показник становить 10,00 г/дм<^>3). Визначений рівень метанолу в усіх зразках бренді підтвердив оригінальність напою. Зміст метанолу у всіх зразках відповідає вимогам бельгійського та європейського законодавства. Досліджені зразки бренді є безпечними для споживання.
  Повний текст PDF - 614.825 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Dimitrov D.
  • Yoncheva T.
  • Haygarov V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Dimitrov D. Methanol content in grape and fruit brandies: a major indicator for authenticity and safety / D. Dimitrov, T. Yoncheva, V. Haygarov // Ukrainian food journal. - 2016. - Vol. 5, Issue 2. - С. 237-247. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UFJ_2016_5_2_3.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського