Наукова періодика України Ukrainian botanical journal


Косаківська І. В. 
Гормональний комплекс гаметофітів папороті Dryopteris filix-mas (Dryopteridaceae) в культурі in vitro / І. В. Косаківська, Л. В. Войтенко, В. А. Васюк, М. М. Щербатюк, К. О. Романенко, Л. М. Бабенко // Український ботанічний журнал. - 2019. - Т. 76, № 3. - С. 260-269. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2019_76_3_9
За допомогою методу високоефективної рідинної хроматографії-мас-спектрометрії визначено вміст ендогенних фітогормонів індоліл-3-оцтової (ІОК), гіберелової (ГК3), абсцизової (АБК), саліцилової (СА) кислот і цитокінінів - транс-зеатину (m-3), транс-зеатин-О-глюкозиду (m-3Г), транс-зеатинрибозиду (m-3Р), ізопентеніладеніну (ІП) та ізопентеніладенозину (ІПА) у гаметофітах папороті Dryopteris filix-mas на різних етапах морфогенезу в культурі in vitro. Рістстимулюючі гормони гіберелінового (ГК3) та цитокінінового (m-3) рядів домінували в заростках 60-добових гаметофітів на етапі розвитку лопатоподібного проталія, який відзначався інтенсивним ростом проталіальної пластинки за рахунок поділу та розтягу апікальних клітин. Вміст ГК3 сягав <$E229,9~symbol С~1,5> нг/г сирої речовини (с. p.), m-3 - <$E56,1~symbol С~2,8> нг/г с. р. У заростках 90-добових гаметофітів, які характеризувалися активним розвитком архегоніальної подушки, що складалась із декількох шарів клітин, необхідних для подальшого живлення зародка, та формуванням архегоніїв і антеридіїв, домінувала ІОК. На заключному етапі морфогенезу у заростках 120-добових гаметофітів, на поверхні яких ше не з'явилися спорофіти, домінував активний m-3, тоді як у заростках гаметофітів із ваями вміст ІОК сягав максимального значення (<$E395,5~symbol С~19,8> нг/г с. p.), що може свідчити про безпосередню участь гормону в регуляції росту та розвитку спорофіта. На цьому етапі морфогенезу відмічено акумуляцію m-3Р і появу АБК. Максимальний вміст СК (<$E287,7~symbol С~14,4> нг/г с. р.) виявлено на етапі розвитку лопатоподібного проталія (60-та доба). В подальшому відбулося значне зменшення рівня гормону. У заростку гаметофіта, на поверхні якого сформувався спорофіт, кількість СК дешо зросла. Виявлені закономірності кількісних і якісних змін засвідчили спрямованість фізіологічної дії проаналізованих класів фітогормонів на регулювання процесів морфогенезу гаметофіта Dryopteris filix-mas.
  Повний текст PDF - 3.147 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Косаківська І.
  • Войтенко Л.
  • Васюк В.
  • Щербатюк М.
  • Романенко К.
  • Бабенко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Косаківська І. В. Гормональний комплекс гаметофітів папороті Dryopteris filix-mas (Dryopteridaceae) в культурі in vitro / І. В. Косаківська, Л. В. Войтенко, В. А. Васюк, М. М. Щербатюк, К. О. Романенко, Л. М. Бабенко // Український ботанічний журнал. - 2019. - Т. 76, № 3. - С. 260-269. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2019_76_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Косаківська Ірина Василівна (1952–) (біологічні науки)
  • Войтенко Леся Василівна (біологічні науки)
  • Васюк Валентина Анатоліївна (біологічні науки)
  • Щербатюк Микола Миколайович (біологічні науки)
  • Романенко Катерина Олександрівна (1977–) (біологічні науки)
  • Бабенко Лідія Михайлівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського