Наукова періодика України Ukrainian botanical journal


Ємельянова С. М. 
Синтаксономія класу Lemnetea долини Південного Бугу / С. М. Ємельянова // Український ботанічний журнал. - 2018. - Т. 75, № 1. - С. 38-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2018_75_1_6
За допомогою сучасних методів кількісного аналізу даних розроблено класифікаційну схему та складено продромус рослинності класу Lemnetea долини р. Південний Буг, який налічує 10 асоціацій з двох союзів і одного порядку. Встановлено, що провідними факторами територіальної диференціації угруповань класу виступають тип і трофність водойм та режим їх проточності. Найвище синтаксономічне різноманіття вільноплаваючої рослинності характерне для верхньої та нижньої течії Південного Бугу. У середній течії угруповання класу трапляються переважно в екотопах антропогенного походження. За проведеним аналізом ценофлора класу Lemnetea налічує 42 види судинних рослин, які належать до 29 родів та 19 родин. Серед провідних родин Lemnaceae, Potamogetonaceae, Hydrocharitaceae та Nymphaeaceae. У географічному спектрі ценофлори Lemnetea переважають широкоареальні хорологічні елементи, а саме плюризональні, циркумполярні й індиферентні види. З використанням DCA-ординації та екологічних шкал Я. П. Дідуха встановлено, що розподіл угруповань класу Lemnetea у гіперпросторі абіотичних факторів відбувається за їх комплексною дією. Водночас для деяких синтаксонів важливе диференціююче значення мають світловий режим екотопу (Stratiotetum aloidis), змінність зволоження (Lemnetum trisulcae), вміст органічних речовин у товщі води та донних відкладах (Lemno-Hydrocharitetum morsus-ranae і Hydrocharitetum morsus-ranae), а також карбонатність, кислотний та загальний сольовий режими трофотопу (Lemno gibbae-Wolffietum arrhizae). Результати фітоіндикаційного аналізу засвідчили, що ценози класу Lemnetea долини р. Південний Буг за відношенням до кислотності середовища є нейтрофільними, до ступеня засолення грунту - евтрофними, до концентрації у ньому карбонатів - карбонатофобними, до вмісту сполук азоту - нітрофільними.
  Повний текст PDF - 1.266 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ємельянова С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ємельянова С. М. Синтаксономія класу Lemnetea долини Південного Бугу / С. М. Ємельянова // Український ботанічний журнал. - 2018. - Т. 75, № 1. - С. 38-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/UBJ_2018_75_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ємельянова Світлана Миколаївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського